Wśród pozostałych filmów nominowanych za efekty są m.in. "Alicja w krainie czarów" Tima Burtona, "Incepcja" Christophera Nolana i "Tron: Dziedzictwo" Josepha Kosinskiego.

Reklama

Piechnik wyjaśniła, że "Miasto ruin" nominowano w kategorii "Wybitne efekty specjalne w projektach pozakinowych" ("Outstanding Visual Effects in a Special Venue Project"), natomiast "Paths of Hate" ("Ścieżki nienawiści") w kategorii "Wybitna realizacja w krótkim filmie animowanym" ("Outstanding Achievement in an Animated Short").

Gala wręczenia nagród, które zostaną przyznane po raz dziewiąty, odbędzie się 1 lutego w Los Angeles.

W "Mieście ruin", zrealizowanym przez Platige Image dla Muzeum Powstania Warszawskiego, przedstawiono trójwymiarową panoramę ruin powojennej Warszawy z wiosny 1945 roku, pokazaną z perspektywy lecącego nad miastem samolotu. Jak tłumaczył po realizacji filmu dyrektor muzeum Jan Ołdakowski, celem było uświadomienie widzom, zwłaszcza młodym, ogromu zniszczeń, które dotknęły Warszawę podczas II wojny.

"Zależało nam na zachowaniu wierności wszystkich szczegółów, dlatego realizatorzy projektu korzystali z obszernej bazy zawierającej elewacyjne, kartograficzne, geodezyjne, urbanistyczne i architektoniczne dane stolicy. Efekt trwającej blisko trzy lata pracy przeszedł najśmielsze oczekiwania" - ocenił Ołdakowski.

W ubiegłym roku film "Miasto ruin" był prezentowany w Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów rocznicy 66. rocznicy powstania.

Reżyser "Paths of Hate", absolwent łódzkiej "filmówki" Damian Nenow, mówił z kolei, że jednym z głównych tematów jego 10-minutowego filmu jest walka.

"Nieistotna jest jej skala ani ideologia, która za nią stoi. Nieważne, czy jest dwóch ludzi czy też milion. Zostają po niej jedynie blizny - krwawe ślady, ścieżki nienawiści. +Paths of Hate+ to krótka opowieść o bestiach, które drzemią głęboko w ludzkich duszach i spychają je w otchłań ślepej nienawiści, furii i gniewu. Otchłań prowadzącą do nieuchronnej zagłady i unicestwienia" - tak Nenow opisał swój film. Zaznaczył, że starał się stworzyć projekt "spektakularny i atrakcyjny wizualnie", a zarazem taki, który byłby "czymś więcej niż kolejną pokazówką możliwości technicznych".

Film "Paths of Hate" pełen jest widowiskowych scen walk lotniczych. Twórca wykorzystał m.in. technikę grafiki 3D, tworząc animację, która przypominać ma "wprawiony w ruch sensacyjny komiks".

Dyrektorem artystycznym studia Platige Image jest Tomasz Bagiński, nominowany do Oscara za animowany film "Katedra" (2002).