Obraz, wyreżyserowany przez Kristijonasa Vildziunasa, to produkcja litewskiego Studia Uljana Kim. Ze strony polskiej koproducentem jest Studio Filmowe Tor z Warszawy, kierowane przez Krzysztofa Zanussiego.

Reklama

Jak informuje Polski Instytut Sztuki Filmowej, akcja "Back to Your Arms" rozgrywa się w 1961 r. Bohaterowie to ojciec i córka, którzy usiłują spotkać się w Berlinie po 14 latach zrządzonej przez los rozłąki. Ojciec mieszka na Litwie sowieckiej, córka żyje na emigracji w Stanach Zjednoczonych.

"Choć w ZSRR panuje właśnie >>odwilż<< i nie stanął jeszcze mur berliński, zimna wojna osiągnie wkrótce swój punkt kulminacyjny. Gdy ojciec zjawia się w Berlinie, natychmiast zajmują się nim tajniacy z KGB. Próbują też zwabić córkę na Wschód" - streszcza fabułę filmu PISF.Pragnąc nawzajem uchronić się przed ewentualną zasadzką ze strony KGB, ojciec i córka gotowi są wyrzec się upragnionego spotkania.

Vildziunas wyreżyserował ten film na podstawie własnego scenariusza.

Autorem muzyki do "Back to Your Arms" jest polski kompozytor Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Film zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu m.in. ze strony PISF i litewskiego Ministerstwa Kultury.