"Siódma pieczęć" to metaforyczna opowieść o powracającym z wyprawy krzyżowej rycerzu (w tej roli Max von Sydow), który staje do szachowego pojedynku ze śmiercią (Bengt Ekerot) - stawką w nim jest jego życie. Szachy, którymi rozegrał partyjkę, zlicytowano za 143 tysiące dolarów. Cena jest tym bardziej zawrotna, że w zestawie brakuje króla, który został uszkodzony podczas kręcenia filmu.

Reklama

p

Oprócz szachów na zorganizowanej w Sztokholmie aukcji sprzedano 337 przedmiotów należących do zmarłego w 2007 roku szwedzkiego reżysera za łączną kwotę 18 milionów koron (ponad 2,5 miliona dolarów). Kolekcjonerzy zaopatrzyli się m.in. w nagrody Bergmana, stolik nocny zapisany odręcznymi notatkami reżysera i biurko, przy którym napisał wiele scenariuszy.

"To przeszło wszelkie oczekiwania" - stwierdził Carl Barkan, opiekun domu aukcyjnego Bukowski, który zorganizował aukcję. Zainteresowanych było ponad 8 tysięcy ludzi ze 100 krajów.

Bergman jest jednym z najwybitniejszych twórców filmowych XX wieku. Na 50-lecie festiwalu w Cannes odebrał "Palmy Palm" przyznaną przez wszystkich żyjących laureatów nagrody. Ze swojego grona wybrali właśnie Bergmana.