Inne
Reklama

Obsada: Malin Akerman, Billy Crudup, Matthew Goode, Carla Gugino, Jackie Earle Haley, Jeffrey Dean Morgan, Patrick Wilson.

Oparta na kultowym komiksie historia grupy superbohaterów wyjętych spod prawa i próbujących rozwiązać zagadkę zabójstw popełnianych na ich kolegach po fachu. Akcja toczy się w połowie lat 80. w Stanach Zjednoczonych, choć historia potoczyła się innymi torami. Richard Nixon rządzi właśnie trzecią kadencję. Amerykanie – dzięki pomocy Dr. Manhattana – zwyciężyli w Wietnamie, rosną za to zagrożenie ze strony ZSRR i groźba wojny nuklearnej. W tej sytuacji superherosi – których działalność została zakazana przez rząd – muszą rozwiązać zagadkę śmierci jednego z nich...

Adaptacja przełomowego komiksu Alana Moore’a i Dave’a Gibbonsa zyskuje po powtórnym seansie, chociaż i tak nie pozostawia w pamięci wiele więcej niż tylko piękne zdjęcia (w wielu miejscach niemal fotograficznie powielające sceny z komiksu) i dynamiczną akcję. A jednak Zackowi Snyderowi (reżyser „300”) udało się znaleźć patent, jak zachować choć cząstkę głębi komiksu Moore’a. Nie sposób upchnąć w i tak długim, dwuipółgodzinnym filmie większości wątków albumu, ale to, co zostało z oryginału w filmowej adaptacji, jej twórcom wstydu nie przynosi.

Jakub Demiańczuk