W internetowym kinie www.iplex.pl można bezpłatnie obejrzeć aż 60 filmów dokumentalnych z całego świata, w tym najlepsze produkcje z ostatnich dwóch lat prezentowane na festiwalu w Wenecji, Berlinale, Sundance, Locarno czy największym festiwalu filmów dokumentalnych IDFA (Amsterdam). 16 tytułów spośród nich ubiega się o Grand Prix Vistula River.

Ocenia je międzynarodowe gremium, w skład którego wchodzą: Martichka Bozhilova (producentka z Bułgarii), Igor Blazevic (szef praskiego festiwalu filmowego One World), Andrzej Titkow (reżyser), Barbara Orlicz-Szczypuła (dyrektor programowy Krakowskiego Festiwalu Filmowego) i Roman Kurkiewicz (dziennikarz).

Wydarzeniem specjalnym festiwalu jest uhonorowanie Sławomira Grünberga "nagrodą dla dokumentalisty o polskich korzeniach, który odniósł międzynarodowy sukces". W ramach DocBoat zaprezentowana zostanie retrospektywa jego 11 filmów, wśród których znajdą się m.in.: „Szkolna modlitwa”, „Dziedzictwo Jedwabnego” czy „Płonący facet”.

"Zależy nam na promowaniu filmu dokumentalnego, ponieważ wierzymy w jego siłę opisywania współczesnego świata. Dzięki medium, jakim jest Internet, docieramy także do widzów spoza dużych miast, którzy często mają utrudniony kontakt ze sztuką filmową” - mówi szef wirtualnego kina iplex.pl., Łukasz Skrzypek.

Ci, którzy zechcą zamienić papcie na buty mogą skorzystać z plenerowych pokazów na warszawskiej barce TransFORM przy pomniku Syreny oraz w pawilonie nad Wisłą i licznych art house’ach.

Całość sponsorowana jest przez miasto stołeczne Warszawa, które stara się o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016.