godz. 19:00, Kino Zamek

Reklama

"Rhythm is it!" (96 min.); reż. Thomas Grube, Enrique Sanchez Lansch; Niemcy 2004

Sprawdź www.rhythmisit.com

Film "Rytm to jest to!" przedstawia wielki projekt edukacyjny Orkiestry Filharmonii Berlińskiej, pod batutą Sir Simona Rattle'a. Członkowie orkiestry odważyli się wyjść z wieży z kości słoniowej wysokiej kultury i poznać dzielnice marginesu, dla dobra dwustu pięćdziesięciu młodych osób. Ich podopieczni nie znali muzyki klasycznej, ale po żmudnych i emocjonujących przygotowaniach, zatańczyli "Święto wiosny" Strawińskiego.


Film Thomasa Grube i Enrique Sancheza Lanscha - z perfekcyjną ścieżką dźwiękową - rejestruje kolejne etapy eksperymentu i przedstawia z bliska próby orkiestry Filharmonii Berlińskiej. "Rytm to jest to!" jest urzekającym zapisem fascynacji muzycznej, potrzeby starannego wykształcenia i ćwiczeń, pasji, pracowitości, miłości, szacunku i radości życia.


"Muzyka nie jest tylko tym, czym jest, jest także tym, co wyraża i co może zrobić dla ludzi. Myślę, że dzięki wspólnej pracy nad utworem muzycznym ludzie uczą się, że to, co ich łączy jest ważniejsze niż to, co ich dzieli." (Sir Simon Rattle)

p

godz. 21:00, Kino "Zamek"

"Laya Project" (67 min.); reż. Harold Monfils (Boo Films, Malaysia); różne kraje 2006

Sprawdź www.layaproject.com

"Laya Project" jest wyjątkowym dokumentem muzycznym, dla producentów z całego świata, którzy pracowali przy tym projekcie, jest osobistym hołdem złożonym ludzkiej wytrwałości i psychicznej odporności. Film dedykowany jest ocalałym po wstrząsającym Tsunami, które w grudniu 2004 roku spusztoszyło południową Azję.

Grupa dźwiękowców i kamerzystów spędziła dwa lata podróżując po sześciu krajach dotkniętych katastrofą (Indie, Indonezja, Malediwy, Tajlandia, Sri Lanka i Birma) nagrywając materiał i muzykę z lokalnymi muzykami. Część zarejestrowanych występów to wyjątkowo rzadkie, niepowtarzalne projekty muzyczne, które nigdy wcześniej nie zostały zarejestrowane na taśmie filmowej. Dzięki pracy zespołu fantastycznych ludzi, zostały zachowane dla innych.

Film zdobył mnóstwo nagród, m.in. na New York International Independent Film and Video Festival, Byron Bay Film Festival, włoskim Imaginaria Film Festival. Wyświetlany był na międzynarodowych festiwalach filmowych w Los Angeles, St. Petersburgu, Tel Aviv czy Kuala Lumpur.

p

godz. 22:30, Dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich

Reklama

"Chłopcy z Sorrento" (8 min.); realizacja: Andrzej Fader; wyst. chłopcy z Sorrento; Polska 2009

Sprawdź www.chlopcyzsorrento.pl

"Chłopcy z Sorrento" to paradokument z dalekiej przeszłości Szczecina, która powali Was na nogi jak Andrzeja Fadera, który sięgnał po kamerę i zaczął kręcić coś, o czym marzy każdy dokumentalista - żywe, mocne portrety ludzi, historia, która wciąż w nich pulsuje jak Festiwal "Boogie Brain", a co najważniejsze - jest brakującym ogniwem w naszej wiedzy o mieście, w którym żyjemy i które odkrywamy ciągle na nowo.


To co wyjątkowo mocno wiązało chłopców z Sorrento to z pewnością muzyka, której byli oddani jak mało kto. Z tej miłości narodził się w październiku 1964 roku projekt o nazwie Nieznani w składzie: Henryk Fabian (wokal, gitara akompaniująca), Andrzej Nartowicz (wokal, gitara basowa), Zbigniew Kowalski (perkusja), Zbigniew Włodarczyk (wokal, gitara solowa), Ryszard Kalbarczyk (elektroakustyk) oraz Waldemar Chlebionek (opiekun zespołu). Nieznani zdobyli w mig sławę na scenie lokalnej, od października 1967 grali w szczecińskich lokalach (swój pierwszy koncert zagrali na estradzie obok kina Promień), a już w styczniu kolejnego roku, miejscowe licea walczyły o możliwość organizacji studniówek z ich udziałem.

Osiem minut obrazu, które zobaczymy na dziedzińcu Zamku to tylko przedsmak materiału, w którego produkcję zaangażowane są również Tygrysy Syberyjskie z Nevady.

p

godz. 22:45 - Dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich


"Berlin Calling" (105 min.); reż. Hannes Stoehr; wyst. Paul Kalkbrenner, Rita Lengyel, Corinna Harfouch; Niemcy 2008

sprawdź www.berlin-calling.de

Pierwszy film o berlińskiej scenie techno i premiera w Szczecinie! Gwiazda muzyki elektronicznej Dj Ickarus wraca po wyczerpującej międzynarodowej trasie do Berlina, gdzie próbuje ukończyć nowy album. Wspiera go jego agentka, a zarazem dziewczyna, biseksualna Mathilde. Wszystkie plany Ickarusa rujnuje jednak słabość do narkotyków. Jedna pigułka za dużo i znany dj trafia do domu wariatów. Czy muzyka pomoże mu wyjść na prostą?


W roli Ickarusa występuje ikona berlińskiego techno - Paul Kalkbrenner, także autor ścieżki dźwiękowej do filmu. W "Berlin Calling" pojawiają się kultowe kluby niemieckiej stolicy z legendarnym Barem 25 na czele.