FILMOWY RECYCLING

Reklama

Idąc na "Randkę w ciemno" ryzykujesz, że dostaniesz odgrzewanego kotleta. "Zakochani", "Tylko mnie kochaj", "Nigdy w życiu", "Nie kłam kochanie", "Dlaczego nie!", "Kochaj i tańcz", "Ja wam pokażę!"... polska kinematografia ostatnich lat stoi komedią romantyczną. Szkoda tylko, że nie stać jej na oryginalność i wciąż powtarza te same historie i zatrudnia tych samych aktorów. Nawet na poziomie tytułów wszystko wygląda tak samo, a po kilku latach trudno odróżnić od siebie poszczególne filmy. Czy Zakościelny romansował ze Stenką? Czy Piotr Adamczyk kłamał czy był zakochany? Czy grała w tym Anna Cieślak czy raczej Marta Żmuda-Trzebiatowska? Działo się to w agencji reklamowej, czy w pracowni architektonicznej? A może w redakcji poczytnego magazynu? Trudno sobie przypomnieć.

p

TELENOWELA, ELA, ELA, ELA

A właściwie Ilona. Ilona Łepkowska, matka chrzestna polskiej telenoweli, jest autorką scenariusza "Randki w ciemno" (tak samo jak "Nigdy w życiu", "Nie kłam kochanie" i "Jeszcze raz"). Ryzyko, że pokaże nam jeszcze raz to samo jest więc naprawdę wysokie. W dodatku autorka telewizyjnych hitów takich jak "M jak Miłość" i "Barwy szczęścia" nie potrafi uwolnić się od telenowelowych schematów i uproszczeń, więc możemy się spodziewać, że znów zaserwuje nam trochę prostackich stereotypów podlanych sosem z filmowych klisz.

p

Reklama

AKTORSKIE PIEKŁO

Jeśli jesteś osobą wrażliwą i nie możesz patrzeć jak ludzie się męczą, omijaj "Randkę w ciemno" szerokim łukiem. My cierpieliśmy katusze patrząc na piekielne męczarnie tak świetnych aktorów jak Danuta Stenka, Jan Frycz, Magdalena Cielecka, czy Marcin Dorociński zamieszanych w przedsięwzięcia duuuużo poniżej ich talentu i godności w "Zakochanych" i innych tego typu bzdetach. Tym razem w obsadzie znalazły się wschodzące gwiazdy młodego pokolenia: Borys Szyc i Lesław Żurek oraz naczelny heros polskiego kina Bogusław Linda. Chłopaki, strasznie nam przykro!

p

PRODUCT PLACEMENT

Chodzisz do kina, żeby oglądać filmy czy reklamy? Jeśli filmy, to nie polecamy komedii romatycznych, od lat ulubionego gatunku speców od reklamy, którzy szpikują te wątłe historyjki taką ilością product placementu, że zza nazw poszczególnych brendów słabo widać twarze aktorów. Banki, serwisy internetowe, wody mineralne, samochody, kawy, wyroby jubilerskie - do wyboru do koloru! Ponieważ "Randka w ciemno" była kręcona w trzech różnych krajach, więc tym razem stawiamy na linie lotnicze. Może te same, które w swoim filmie "Korowód" tak pięknie pokazał Jerzy Stuhr? W końcu i w "Korowodzie", i w "Randce w ciemno" gra Katarzyna Maciąg, więc widz będzie miał miłe poczucie ciągłości. A może naciągania?


zdjęcia z planu "Randki w ciemno"


łzy Danuty Stenki


subtelny product placement w "Dlaczego nie"