Scenariusz powstał na podstawie książki "Annie's Box" autorstwa pra-pra-prawnuka Karola Darwina, Rendala Keynesa. Film jest reklamowany jako połączenie thrillera psychologicznego, opowieści o duchach i historii miłosnej. Słynny biolog będzie przeżywał katusze, gdy z powodu swego ateizmu popadnie w konflikt z religijną małżonką. Premierę zaplanowano na przyszły rok, gdy świat obchodził będzie 200-tną rocznicę urodzin Darwina.

Reklama

Paul Bettany, który wcieli się w autora teorii ewolucji, wzgardził niedawno rolą Jerzego Popiełuszki. Wolał zagrać archanioła w metafizycznym dreszczowcu "Legion". Polscy kinomani pamiętają go jako katolickiego kilera z "Kodu Leonarda". Jennifer Connelly, która wystąpi jako Emma Darwin, dostała Oscara za rolę żony geniusza-schizofrenika w "Pięknym umyśle". Na planie tego filmu poznała też Bettany'ego. Ostatnio zagrała u boku Keanu Reevesa w remake'u klasycznego obrazu s-f "Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia".

"Creatora" wyreżyseruje Jon Amiel ("Osaczeni", "Psychopata"). Na ekranie, oprócz hollywoodzkiego stadła, pojawią się także przystojniak Jeremy Northam ("Enigma", "Śpiewający detektyw") i znacznie mniej atrakcyjny Toby Jones ("Bez skrupułów"). Zdjęcia mają się rozpocząć 28 września, a jedną z lokalizacji będzie Down House - wiejska posiadłość Darwina pod Londynem, w której obmyślał swoje teorie. Od 79 lat mieści się w niej muzeum uczonego. Zwiedzający mogą korzystać ze słuchawek, w których słychać głos słynnego pisarza i podróżnika Sir Davida Attenborougha, opowiadającego o życiu i czynach autora książki "O pochodzeniu gatunków".