Darren Aronofsky pokaże w Wenecji dramat "The Wrestler", Emerytowanego zapaśnika związanego z byłą prostytutką zagrał w nim Mickey Rourke. Scenarzysta "21 gramów" - Guillermo Arriaga powalczy o nagrodę filmem "The Burning Plain", w którym Kim Basinger wciela się w matkę Charlize Theron. Jak zwykle u Arriagi, fabuła jest mocno zakręcona, rozgrywa się w kilku różnych miejscach i w różnym czasie.

Reklama

Z innych konkursowych obrazów warto wspomnieć "The Hurt Locker" Kathryn Bigelow opowiadający o amerykańskich saperach działających w Iraku (w rolach głównych Ralph Fiennes i Guy Pearce) "Bumażnyj sołdat" Aleksieja Germana, którego akcja rozgrywa się na kosmodromie Bajkonur w 1961 roku i "Akiresu to kame" Takeshi Kitano, opowieść o niedocenianym malarzu. W postać artysty wcielił się oczywiście sam reżyser.

Mistrz animacji - Hayao Miyazaki przywiezie do Wenecji swoje najnowsze dzieło "Ponyo On The Cliff By The Sea" o rybce, zaprzyjaźnionej z pięciolatkiem. W modnej, japońskiej scenerii rozgrywa się również akcja "La Bete dans l'Ombre" Barbeta Schroedera. Bohaterem filmu jest pisarz, który zakochuje się w gejszy, co wpędza go w straszne kłopoty. Gospodarze imprezy liczą na sukces "Un giorno perfetto" Ferzana Ozpeteka. Reżyser, Turek z urodzenia a Włoch z wyboru, tym razem wziął na warsztat powieść Melanii Mazzucco - fresk o współczesnym Rzymie i jego mieszkańcach.

65 festiwal w Wenecji jest dedykowany pamięci zmarłego w lipcu egipskiego reżysera Youssefa Chahine. Przewodniczącym jury jest niemiecki reżyser Wim Wenders. Laureatów pomogą mu wybrać włoska aktorka Valeria Golino, rosyjski scenarzysta Jurij Arabow, brytyjski artysta Douglas Gordon, amerykański filmowiec John Landis, młoda reżyserka z Argentyny Lucrecia Martel oraz reżyser z Hong Kongu Johnnie To.

Wiadomo już, że Złotego Lwa za całokształt twórczości otrzyma włoski reżyser i scenarzysta 76-letni Ermanno Olmi. Innym ukłonem w stronę gospodarzy jest retrospektywa włoskiego kina z lat 1946-1975, czyli jego złotej epoki. W sekcji "Venice Days" zostanie pokazany film Michała Rosy "Rysa", w którym autor ośmielił się zmierzyć z problemem lustracji. Festiwal zakończy się 6 września.