Scenariusz filmu tworzy Tony Grisoni, autor "Las Vegas Parano". Za podstawę ma powieściowy cykl "Red Riding Quartet" Davida Peace'a. Pisarz drobiazgowo przedstawił w nim przebieg pięcioletniego śledztwa, które obnażyło nieudolność angielskiej policji i wymiaru sprawiedliwości.

Za kamerą stanie trzech reżyserów: Julian Jarrold ("Zakochana Jane"), James Marsh ("Król") i Anand Tucker ("Troje do pary"), ponieważ brytyjska stacja telewizyjna Channel 4 chce wyemitować film jako trylogię. Tytuły ("Nineteen Seventy Four", "Nineteen Eighty" i "Nineteen Eighty Three") odnoszą się do lat, w których rozgrywa się akcja każdego z obrazów. Planowa jest również wersja kinowa.

Sutcliffe po aresztowaniu oświadczył, że mordował, bo tak kazał mu Bóg. "Głos w głowie" usłyszał po raz pierwszy, gdy pracował jako grabarz. Lekarze zdiagnozowali jego przypadek jako paranoidalną schizofrenię. Rozpruwacz z Yorkshire jest jednym z najpilniej strzeżonych brytyjskich przestępców. Inni więźniowie już kilkakrotnie próbowali go zabić.

Makabryczne zbrodnie są pożywką nie tylko dla filmowców, ale i dla muzyków. XX-wieczny następca Kuby Rozpruwacza dostarczył inspiracji takim zespołom, jak Manic Street Preachers, Siouxsie & The Banshees, Thin Lizzy i Sonic Youth. Liczby są bezlitosne: człowiek, który brutalnie zamordował trzynaście kobiet na północy Anglii, a siedem innych okaleczył, dostaje tygodniowo trzydzieści listów od wielbicielek .

Reklama