O programie wydarzenia poinformowała w piątek Zuzanna Gajewska z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Reklama

Kino samochodowe zostanie zorganizowane na Placu Zebrań Ludowych, położonym niedaleko Dworca Głównego PKP Gdańsk-Główny. Pomieści on 100 pojazdów, a ekran będzie miał wymiary 12 na 7 metrów.

Wjazd na Plac Zebrań Ludowych będzie możliwy bez biletu, ale po wcześniejszej rejestracji i za okazaniem paragonu z jednego z lokali gastronomicznych w Gdańsku, jako formy wsparcia lokalnych przedsiębiorców. Na miejscu będzie również możliwość zamówienia przekąsek. Regulamin zakłada, że w aucie będą mogły przebywać dwie osoby dorosłe lub dwie osoby dorosłe z dwójką dzieci do lat 9, zamieszkujące na stałe w jednym gospodarstwie domowym.

W programie kina samochodowego w sobotę 30 maja i niedzielę 31 maja planowane są dwa seanse: o 17.00 dla dzieci i o 21.30 dla młodzieży i dorosłych. Wśród propozycji dla najmłodszych będzie m.in. pokaz brazylijsko-francuskiego przygodowego dokumentu przyrodniczego "Amazonia. Przygody Małpki Sai", a dla dorosłych "La La Land", amerykański musical nagrodzony sześcioma Oscarami.

Na ostatni weekend maja Muzeum Gdańsk proponuje wystawę online pt. „Gdańsk. Widok ogólny/fot. M. Murman”. Będzie ona prezentacją dorobku gdańskiego fotografika Mariana Murmana, autora zdjęć wykorzystanych do popularnych pocztówek ukazujących widoki Gdańska. Na stronie internetowej www.murman.pl zostaną umieszczone wybrane zdjęcia twórcy w kategoriach: „miasto”, „ludzie” i „port” oraz przedmioty z nim związane.

Reklama

Pochodzący z Iwonicza-Zdroju (Podkarpackie) Marian Murman (1922-2008) związał się na wiele lat z Gdańskiem. Był wykładowcą fotografii w miejscowej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych - PAP).

Reklama

Strona internetowa www.murman.pl zostanie uruchomiona 30 maja.

W weekend 30-31 maja możliwy też będzie w Gdańsku darmowy przejazd zabytkowym tramwajem. Udekorowany flagami i herbem miasta pojazd będzie kursował na trasie Strzyża–Dworzec Główny PKP–Siedlce.

Ponadto, w niedzielę 31 maja z wieży Ratusza Głównego Miasta rozbrzmi koncert w wykonaniu carillonistki miejskiej Moniki Kaźmierczak, której towarzyszyć będzie Laura Haras (śpiew, flet).

Carillon to zespół co najmniej 23 dzwonów zestrojonych ze sobą w sposób umożliwiający wygrywanie na nich melodii. Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce mającym czynne carillony - dwa na wieżach Ratusza Głównego Miasta oraz kościoła św. Katarzyny oraz jeden mobilny.

W ramach akcji #CzasNaGdańsk w przyszłą sobotę wieczorem herb miasta zostanie wyświetlony na budynku Ratuszu Głównego Miasta. Iluminacja pojawi się na stoczniowym dźwigu przy ul. Narzędziowców, a także rozświetli się napis GDAŃSK na wyspie Ołowianka.