Debiut reżyserski Zacha Helma był jedną z najbardziej oczekiwanych premier kina rodzinnego w USA. Tymczasem "Pana Magorium cudowne emporium" zebrał słabe recenzje i ledwo załapał się do pierwszej piątki amerykańskiego box office’u, zarabiając 10 mln dol. podczas premierowego weekendu (szacuje się, że to 1/8 jego budżetu). W USA pojawiły się nawet głosy, że to jeden z większych niewypałów mijającego roku.

Reklama

Największą porażką filmu jest aktorstwo jego gwiazd. 70-letni Hoffman, który od dłuższego czasu próbuje odnaleźć się w różnych gatunkach, cały warsztat włożył w dziwaczne uukładanie ust, które nadaje jego twarzy wyraz upośledzenia umysłowego. Z kolei Portman gra, jakby występowała w reklamie pasty do zębów. Do tego półtoragodzinny film wlecze się niemiłosiernie, a pierwsza połowa wygląda jak niekończąca się reklama najbardziej wymyślnych zabawek dla dzieci. Aż strach wybrać się na ten film z potomkiem, który atakowany z każdej strony wizją zabawek, o jakich mu się nie śniło, może zacząć wyć upiornie: "kup mi to!".

Sama historia nie wnosi nic nowego do gatunku. Młoda, niespełniona pianistka (Portman) pracuje jako kierownik sklepu pana Magorium (Hoffman). Ten szczęśliwie dożywszy ponad 200 lat, postanawia opuścić świat. Na jego decyzję nie chce się zgodzić ani podwładna, ani zaczarowany sklep, który zaczyna powoli szarzeć, płatać złośliwe figle i ostatecznie odstrasza wszystkich klientów. Tymczasem, by uporządkować finansowe sprawy przed śmiercią pan Magorium zatrudnia księgowego - wątpiącego w magię materialistę, któremu dopiero przyjaźń z samotnym chłopcem pokaże świat poza rządkami cyfr.

Bez wizualnych fajerwerków dobrniemy do puenty, w której dowiemy się, że jeżeli znajdzie się ktoś, kto w nas uwierzy, my też możemy uwierzyć w siebie. A magia jest w każdym, tylko trzeba się postarać, by ją znaleźć. Bardzo to piękne i z pewnością lepsze przesłanie dla dziecięcej widowni, niż krwawe kreskówki. Szkoda tylko, że przez dziesięciolecia każdy film familijnego potentata - wytwórni Disneya - mówił dokładnie to samo.

PANA MAGORIUM CUDOWNE EMPORIUM

(Mr. Magorium’s Wonder Emporium)

USA 2007; Reżyseria: Zach Helm; Obsada: Natalie Portman, Dustin Hoffman; Dystrybucja: Best Film; Czas: 94 min

Premiera: 30 listopada