Nagrodzony film to opowieść o 16-letniej ciężarnej dziewczynie z Minnesoty, która z niezwykłą jak na swój wiek inteligencją i opanowaniem podchodzi do tej sytuacji. W roli głównej występuje Ellen Page. Reżyser Jason Reitman na wiadomość o wygranej powiedział, że ma ona dla niego wielkie znaczenie także dlatego, że nagrodę przyznaje wyjątkowe jury tego festiwalu, złożone z 50 zwyczajnych widzów z całego świata. Na czele tego jury stał jedyny w tym gronie filmowiec - reżyser Danis Tanović z Bośni i Hercegowiny, laureat Oscara za dramat "Ziemia niczyja".

Reklama

Nagrodę dla najlepszej aktorki przyznano Jiang Wenli z Chin, a za najlepszego aktora został uznany Rade Serbedzija. Zagrał on główną rolę w kanadyjsko-greckim filmie "Fugitive Pieces" w reżyserii Jeremy’ego Podeswy. Jest to opowieść o uratowanym z holokaustu chłopcu w Polsce.

Zwycięzcą przeglądu o nazwie Premiere został aktor i reżyser Sean Penn, twórca filmu "Into the Wild". Nagrodę specjalną jury otrzymał irańsko-japoński "Hafez" w reżyserii Abolfazla Jalilego, przedstawiający sylwetkę największego poety perskiego.

Rzymski festiwal, kończący się oficjalnie dziś, z trudem - jak podkreślają krytycy - usiłuje sobie wyrobić renomę na tle innych największych imprez tego typu na świecie. W czasie tegorocznej edycji organizatorom udało się zaprosić plejadę gwiazd: Hally Barry, Sharon Stone, Cate Blanchett, Roberta Redforda, Toma Cruise’a. Na czerwonym dywanie pojawiła się również niedawna kandydatka socjalistów na prezydenta Francji Segolene RoyalTo również na rzymskim festiwalu Francis Ford Coppola zaprezentował swój najnowszy, nakręcony po latach przerwy film "Youth Without Youth". Jest to ekranizacja powieści Mircei Eliade.