Drugi film Jensa Liena jest dużym krokiem naprzód w porównaniu z jego umiarkowanie udanym "Johnnym Vangiem". To pomysłowe i intrygujące kino, a zarazem rozprawka egzystencjalna. Czuć niepokój "Truman Show", złość "Podziemnego kręgu", zagubienie "Dnia świstaka". Widać "Żony ze Stepford" i "Miasteczko Pleasantville", a na świat patrzymy oczami nowego pana Hulot z dzieł Jacquesa Tati. Skromne dziełko, nagradzane co najwyżej na drugorzędnych festiwalach, wprowadzane bez pompy i z rocznym opóźnieniem, to kino doskonale odzwierciedlające rozterki świadomego konsumenta XXI wieku.

Oto, nie wiadomo skąd, po co i dlaczego na odludziu z pustego autobusu wysiada 40-letni everyman. Tu dopada go cywilizacja pod postacią anonimowego kierowcy samochodu i zawozi do miasta. Tam już czekają: mieszkanie, praca (biurowa), wkrótce pojawi się też kura (domowa). W tak pięknie ułożonym świecie, zbudowanym z mebli z Ikei, z góry narzuconych zachowań zawartych w katalogu savoir-vivre’u idealnego przedstawiciela wyższej klasy średniej nowego milenium, nie ma miejsca na przypadek i uczucia.

Błądzący wśród wiecznie uśmiechniętych i uprzejmych ludzi-maszyn ciasnymi korytarzami konwencji tytułowy kłopotliwy człowiek zastanawia się. Na próżno. Próbuje się upić. Na próżno. Zabić. Też na próżno. Nawet odcięty palec odrasta. Myślenie, ból, brzydota, niedoskonałości - to domena wieków ciemnych. Na szczęście żyjemy w lepszym świecie.

"Brazylijski serial już nie cieszy jak kiedyś. Nawet seks jest banalny i nie kręci mnie" - "Jesienna deprecha" zespołu Kury byłaby idealną ilustracją do obrazu Liena. Głównego aktora, Tronda Fausy Aurvaaga, charakterystycznego typa mającego w sobie coś zarówno z Bustera Keatona, jak i z Vincenta Cassela, widzieliśmy na tegorocznej edycji Warszawskiego Festiwalu w innym, równie dobrym skandynawskim obrazie - "Przeminęło z kobietą" Pettera Naessa. Miejmy nadzieję, że i ten film trafi do regularnej dystrybucji. Czyżby nadzieja europejskiego kina wracała na północ?


Kłopotliwy Człowiek
Islandia/Norwegia 2006; Reżyseria: Jens Lien; Obsada: Trond Fausa Aurvaag, Petronella Barker, Per Schaaning, Birgitte Larsen; Dystrybucja: Vivarto; Czas: 95 min
Premiera: 26 października


Reklama