Jak wygląda życie pisarza, zanim napisze swoją największą książkę? Kiedy następuje chwila, gdy z przeciętniaka staje się autorem wybitnym? Jak wygląda dotknięcie geniuszu?

Zanim Jane Austen napisze "Dumę i uprzedzenie", jest średnio utalentowaną zabawiaczką towarzystwa na angielskiej prowincji. Produkuje romansowe opowieści, które uatrakcyjniają spotkania wiejskiej socjety. Pisze naiwnie, brak jej dystansu wobec siebie i opowiadanej historii, lecz właśnie tego oczekuje od niej mało wysmakowana publiczność. Rodzina znosi jej dziwactwa z dużym spokojem, talent Jane może być nawet pomocny w wydaniu córki bogato za mąż.

Oryginalny tytuł filmu brzmi "Stając się Jane". Jego twórcy skoncentrowali się bowiem na tym, jak z trącącego grafomanią podlotka Austen stała się prawdziwą pisarką. Artystkę uczyniło z niej dopiero spotkanie z wielką miłością - oczywiście nieszczęśliwą - oraz bolesne zderzenie z nikczemnością świata. Oto podczas jednego z przyjęć Jane (bardzo dobra Anne Hathaway) słyszy, jak jeden z młodych przystojnych chłopców Tom Lefroy (James McAvoy) wyśmiewa jej pisarskie próbki. To jej pierwsze spotkanie z krytyką. Zrozpaczona dziewczyna w szale pali rękopisy, staje się inną kobietą, innym twórcą. Pochylona w skupieniu nad kartką nie pisze, ale pieczołowicie wycina nożyczkami niektóre słowa. Uczy się, że tekst to nie swobodny strumień myśli, że czasem warto coś z niego usunąć.

Potem Jane zetknie się z jeszcze bardziej brutalnym światem. Jej wymarzony książę szybko się odkocha, gdy rodzina zagrozi pozbawieniem go dochodów. Matka powie jej, że musi poślubić worek pieniędzy, ojciec uda, że nic nie słyszał. Wszyscy dalej będą grać w grę, której nie lubią, ale którą akceptują z zaciśniętymi zębami. Wszyscy poza Jane. Bo ona nie wyjdzie za mąż. Nie da się sprzedać, nie będzie po raz drugi próbować miłości.
Napisze za to "Dumę i uprzedzenie", a Toma, który ją porzucił, unieśmiertelni jako pana Darcy’ego.

"Zakochana Jane" nie jest encyklopedyczną biografią. Z listów Jane Austen do siostry Cassandry zachowały się bowiem zaledwie dwa dotyczące związku z Lefroyem. Twórcy filmu musieli więc puścić wodze fantazji. Zrobili to niezwykle zgrabnie i przekonująco. Do tego dołączyli to, co w brytyjskich filmach kostiumowych najlepsze: świetne zdjęcia i piękne plenery. A w rolach drugoplanowych obsadzili czołówkę brytyjskich aktorów: Maggie Smith, Julie Walters i Jamesa Cromwella.


ZAKOCHANA JANE
Wielka Brytania 2007; Reżyseria: Julian Jarrold; Obsada: Anne Hathaway, James McAvoy, James Cromwell, Maggie Smith, Julie Walters; Dystrybucja: Best Film; Czas: 120 min