Stanisław Mikulski (ur. 1 maja 1929 roku w Łodzi) przygodę z aktorstwem zaczynał w 1950 roku w filmie "Pierwszy start" w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Zagrał tam epizodyczną rolę Franka – junaka z młodzieżowej organizacji Służba Polsce, który uczył się latać szybowcem. Mikulski jeszcze jako licealista wziął udział w zdjęciach próbnych do tego filmu, natomiast właściwe zdjęcia do "Pierwszego startu" powstawały, kiedy pełnił już służbę wojskową. Aktor często mówi, że czuje się wypożyczony z wojska i ten dług spłaca poprzez ogromną ilość ról mundurowych w kolejnych filmach.

Reklama

Kolejne wcielenia aktora to udział m.in. w filmach: "Kanał" Andrzeja Wajdy, "Ewa chce spać" Tadeusza Chmielewskiego, "Skąpani w ogniu" Jerzego Passendorfera czy "Powrót na Ziemię" Stanisława Jędryki. W niezapomnianym "Misiu" Stanisława Barei wcielił się w rolę Wujka "Dobra Rada". Jednak największą popularność przyniosły mu serialowe kreacje. Kto nie pamięta Hansa Klossa, czyli agenta J-23, w kultowej "Stawce większej niż życie" Andrzeja Konica i Janusza Morgensterna, czy pana Tomasza w "Samochodziku i Templariuszach" Huberta Drapella? W 2012 roku Stanisław Mikulski ponownie wcielił się w rolę Hansa Klossa w filmie Patryka Vegi "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć".

Właśnie powstaje serial dokumentalny "Ikony srebrnego ekranu" w reżyserii Jarosława Antoszczyka przy współpracy z Violettą Błaszczuk, poświęcony polskim gwiazdom kina i telewizji okresu PRL.

Więcej czytaj w portalu Stopklatka.pl>>>