Po odejściu ze stanowiska Noama Murro na jego miejsce typowano czterech filmowców: Joe Cornisha ("Attack the Block"), Justina Lina ("Szybcy i wściekli 5"), Nicolasa Windinga Refna ("Drive") oraz Johna Moore'a ("Max Payne"). Rywalizację wygrał ten ostatni.

Studio 20th Century Fox od samego początku stawiało na Moore'a, jednak to gwiazdor serii, Bruce Willis, nie był do końca przekonany. Ostatecznie jednak zgodził się na współpracę z reżyserem. Przekonało go "uwielbienie Moore'a do postaci Johna McClane'a" oraz umiejętność realizacji skomplikowanych scen akcji przy minimalnym użyciu technologii CGI.

Autorem scenariusza jest Skip Woods. Główny bohater, John McClane, tym razem w towarzystwie syna wybiera się do Moskwy. Nieoficjalnie mówi się też, że dzielny policjant ponownie zmagać będzie się z rodziną Hansa Grubera, a dokładniej z jego siostrą.

Przypomnijmy, że ostatnia część cyklu, "Szklana pułapka 4.0", miała premierę latem 2007 roku. Dorobek Johna Moore'a zamyka wspomniany przebój "Max Payne".