Na razie specjaliści odnaleźli trzy z sześciu rolek filmu, co stanowi połowę filmu. Przez lata fani obrazów Hitchcocka uznawali je za stracone i dawno stracili nadzieję na ich odnalezienie.

Reklama

Na bezcenne znalezisko trafili archiwiści, którzy przeglądali zbiory. Film, do którego Hitchcock napisał scenariusz, a także zaprojektował scenografię, pracował przy edycji materiału filmowego i pomagał reżyserowi Grahamowi Cuttsowi, przez lata znajdował się w podziemiach New Zealand Film Archive.

PAP/EPA

Archiwum opisuje film, jako "dziki, emocjonujący melodramat" opowiadający losy sióstr bliźniaczek, z których jedna uosabia anielskość, druga zaś to zbiór demonicznych cech. W podwójnej roli wystąpiła Betty Compson.

Film przetrwał dzięki Jackowi Murtaghowi, który przez wiele lat pracował, jako kinooperator w prowincjonalnym miasteczku Hastings. Był uważany za ekscentrycznego kolekcjonera filmów, znaczków i monet.

PAP/EPAPo jego śmierci, Tony Osborne wysłał prywatną kolekcja filmów dziadka do archiwów państwowych. "Myślę, że dziadek byłby rozbawiony całym tym zamieszaniem wokół tego odkrycia" – komentuje Osborne.

"To jeden z najbardziej znaczących wydarzeń dla miłośników i krytyków niezwykłych dzieł Hitchcocka" – powiedział David Sterritt, prezes National Society of Film Critics.

PAP/EPA