W ramach retrospektywy Skolimowskiego będą wyświetlone: "Na Samym Dnie" (Deep End), "Krzyk" (Shout) oraz "Przygody Gerarda" (The Adventures of Gerard). Wszystkie trzy Skolimowski nakręcił zagranicą z wybitnymi aktorami w latach 70.

Reklama

"Na Samym Dnie" z 1971 r. trafił ostatnio na angielski rynek w formie DVD. W filmie grają znane brytyjskie aktorki Susannah York i Diana Dors. Pierwsza z nich wystąpiła również w filmie Skolimowskiego "Krzyk" z 1978 r. wraz z Alanem Batesem. W "Przygodach Gerarda" z 1970 r. zagrała z kolei włoska gwiazda Claudia Cardinalle.

"Dwa ognie" ("Between Two Fires") Agnieszki Łukasiak z 2010 r. opowiada historię kobiety, która ucieka z Białorusi do Szwecji, by ocalić siebie i córkę przed przemocą i prostytucją. Film został nagrodzony nagrodą jury (Interfilm Church Prize) na Nordyckich Dniach Filmowych w Lubece. Europejska premiera filmu miała miejsce na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

EIFF otworzy film "The Guard" (tytuł nawiązuje do irlandzkiego "Garda Siochana", co oznacza tamtejszą policję) opowiadający jak irlandzki policjant i funkcjonariusz FBI zmagają się z narkotycznym gangiem. Reżyserem jest John Michael McDonagh, a film jest komedią z gatunku czarnego humoru.

Na Festiwalu pokazane zostaną też trzy debiuty brytyjskie, w tym "Page 8" w reżyserii Davida Hare'a, będącego autorem scenariusza do nominowanych do Oscara filmów "Godziny" i "Lektor". Jest to pierwszy film wyreżyserowany przez Hare'a od 20 lat. Główne role grają Ralph Fiennes i Rachel Weisz.

Innym debiutem jest dreszczowiec "Perfect Sense" w reżyserii Davida MacKenzie z udziałem Ewana McGregora i Evy Green w rolach głównych po raz pierwszy pokazany w styczniu br. na festiwalu filmowym Sundance.

Ogółem na tegorocznym EIFF pokazanych zostanie ok. 60 filmów fabularnych i dokumentalnych.