W 2010 roku dzieło Falka nagrodzono za najlepszą reżyserię i scenariusz na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Akcja "Joanny" rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Główną bohaterkę filmu gra Urszula Grabowska. Wciela się w kelnerkę, która przygarnia ocaloną z łapanki siedmioletnią dziewczynkę.

Reklama

Oprócz "Joanny" o statuetkę św. Jerzego będą się ubiegać m.in. "Odchazeni" Vaclava Havla, "American Translation" Pascala Arnolda i Jean-Marca Barra, a także "Chapiteau-show" Siergieja Łobana.

Wśród członków jury zasiądą m.in. Geraldine Chaplin, Amos Gitai i Arturo Ripstein.

Na otwarciu festiwalu zaprezentowana zostanie trzecia część sagi Transformers - "The Dark of the Moon". Będzie to światowa premiera tej hollywoodzkiej produkcji. Z tej okazji do stolicy Rosji przyleci jej reżyser Michael Bay. Spodziewani są też aktorzy - Shia LaBeouf, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, Rosie Huntington-Whiteley i John Malkovich.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie organizowany jest od 1959 roku. Wśród zwycięzców przeglądu były także polskie filmy. Statuetkę św. Jerzego zdobyły "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy (w 1975 roku), "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego (1979) i "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" Krzysztofa Zanussiego (2000).

W 2010 roku Jan Kidawa-Błoński otrzymał w Moskwie nagrodę dla najlepszego reżysera za film "Różyczka". Z kolei "Rewers" Borysa Lankosza wygrał konkurs kina autorskiego "Perspektywy", zorganizowany w ramach festiwalu.