10 czerwca do kin wejdzie najnowsza komedia Magdaleny Łazarkiewicz "Maraton tańca". To film o młodzieńczych namiętnościach, które mają swoją kulminację w trakcie konkursu tanecznego, odbywającego się w pewnym dolnośląskim miasteczku.

Reklama

"Film opowiada o różnych miłościach. Wszystko dzieje się podczas maratonu tańca zorganizowanego w małym miasteczku na Dolnym Śląsku. Przyjeżdża tam grupa ludzi, która ogłasza maraton tańca dla mieszkańców, proponując cenne nagrody. Podczas tej imprezy krzyżują się uczucia, namiętności, nastroje. Momentami jest zabawnie, a czasem dramatycznie" – mówi Magdalena Łazarkiewicz.

"Maraton tańca" to film, w którym występuje wiele wątków. Podczas tanecznej imprezy dwie dziewczyny wystawią na próbę swoją przyjaźń, rywalizując o pokaźną nagrodę, a maratonowi towarzyszyć będą występy podupadającej gwiazdy pop Dżessiki. Kocha się w niej bez pamięci nieśmiały Krystian. W tym samym czasie też para pechowych przestępców szykować będzie największe oszustwo w karierze. W roztańczonym tłumie wyjdą na jaw głęboko skrywane sekrety i zdrady.

Magdalena Łazarkiewicz nie bez powodu na miejsce akcji swojego filmu wybrała Śląsk. "Uwielbiam Dolny Śląsk. Jestem z nim związana, ponieważ to są strony rodzinne mojego zmarłego męża. Często wspólnie spędzaliśmy tam czas. Uważam, że ten krajobraz jest owiany tajemnicą, o którą chodziło mi w filmie" – mówi Łazarkiewicz. "W filmie wątki realistyczne mieszają się z magicznymi a krajobraz to potęguje. Od dawna chciałam zrobić film, w którym dałoby się przemieszać różne nastroje. Wydaje mi się, że ta materia jest najciekawsza" – powiedziała reżyserka.

Inspiracją do filmu był reportaż, który wiele lat temu reżyserka przeczytała w gazecie. "W reportażu opisano grupę, która jeździła po miejscowościach dotkniętych bezrobociem i organizowała tego typu imprezy. Nad opowieścią unosiła się aura oszustwa i pomyślałam, że w tej sytuacji odbija się wiele elementów naszej rzeczywistości. Ludzie tak bardzo pragną lepszego życia, że są w stanie wiele temu poświęcić" - mówi Magdalena Łazarkiewicz i dodaje, że scenariusz odbiega od tej opowieści i jest wzbogacony o "lekko metafizyczne wątki".

W obsadzie "Maratonu tańca" zobaczymy m.in.: Joannę Kulig, Filipa Garbacza, Leszka Lichotę, Olgę Frycz oraz Łukasza Simlata.

Światowa prapremiera "Maratonu tańca" odbyła się na festiwalu w Pusan w Korei Południowej w październiku ubiegłego roku. Film prezentowany był też na MFF w Santa Barbara na przełomie stycznia i lutego 2011. Na obu festiwalach film przyjęto z entuzjazmem.

"Maraton tańca" w kinach od 10 czerwca.

Reklama