Autorem zdjęć do nowego filmu Kolskiego jest Artur Reinhart. Wyróżnienie w Cleveland to kolejny laur dla tego operatora. Wcześniej Reinhart otrzymał za zdjęcia do "Wenecji" nagrody na ubiegłorocznym festiwalu w Gdyni, festiwalu Plus Camerimage w Bydgoszczy (Złota Żaba) i podczas gali rozdania Polskich Nagród Filmowych Orły 2011.

Scenariusz "Wenecji" powstał na podstawie prozy Włodzimierza Odojewskiego. Film jest poetycką opowieścią o dorastaniu, ucieczce w marzenia i buncie przeciw zastanej rzeczywistości. To także historia niezwykłej podróży – podczas której, dzięki ludzkiej sile wyobraźni, zwykła piwnica zamienia się w jedno z najbardziej romantycznych miejsc na Ziemi. Głównym bohaterem jest mały Marek. Dzieciństwo chłopca przypada na czas II wojny światowej. Rodzina Marka zmuszona jest do ucieczki. Marek nie może, o czym wcześniej marzył, wybrać się z rodzicami w podróż do Włoch. Musi zamieszkać z mamą na prowincji.

W obsadzie "Wenecji" są m.in.: Marcin Walewski (Marek), Magdalena Cielecka i Agnieszka Grochowska.

Film Jana Jakuba Kolskiego zainauguruje także w piątek Festiwal Filmów Polskich w Rosji "Wisła". Festiwal potrwa od 15 kwietnia do 5 maja.