Figura w filmie Mularuka zagra uwodzicielską Halinkę, kobietę o złotym sercu, a jednocześnie burdelmamę, która de facto rządzi całą okolicą. A okolica ta to Brzegi, przygraniczne miasteczko nad Odrą, gdzie kilka lat po upadku komuny kwitnie juma - kradzieże w sklepach po lepszej, a w każdym razie bogatszej, stronie granicy.

Juma to zjawisko do dziś uznawane za temat tabu rodzącego się polskiego kapitalizmu. - Historia "Yumy" zainspirowana jest autentycznymi wydarzeniami, a opowiedziana językiem nawiązującym do klasyki kina sensacyjnego, który daje klucz do zrozumienia świata pogranicza niemieckiego lat 90. w Polsce - mówi reżyser Piotr Mularuk. Halinka, obdarzona bujną urodą i zmysłem do biznesu, roztacza opiekę nad Zygą, lokalnym bohaterem jumy (Jakub Gierszał). "Trzeba brać życie we własne ręce - mówi przedsiębiorcza kobieta do Zygi.

- Wiatr historii wieje, a ty chłopaka w domu zamykasz" - wyrzuca jego matce. Zyga, chłopak z głową pełną niegdyś romantycznych fantazji, rzuca się więc w dziejowy wir, który jednak porwie go niekoniecznie we właściwym kierunku. Zdjęcia będą kręcone w Warszawie, Cieszynie, Krośnie i Ostrawie.