Zaduszki to powrót do przeszłości – przede wszystkim dla ich bohaterów, Wali i Michała, którzy przyjechali do małego miasteczka, by po raz pierwszy naprawdę zbliżyć się do siebie, ale miłosne spełnienie tu i teraz uniemożliwiają wspomnienia o poprzednich niespełnionych miłościach z wojną w tle. Pojawia się pytanie, czy kiedykolwiek znajdą takie bezpieczne miejsce, gdzie będą sami, bez demonów przeszłości, przeszłości ambiwalentnej, za którą, mimo jej niszczącego wpływu tęsknią, bo może rzeczywiście jest tak, że to, co im się miało przytrafić, już im się przytrafiło…

Reklama

Również dla widzów ta kameralna historia jest okazją do podróży w czasie i spotkania z najpiękniejszymi aktorkami tamtych lat – Ewą Krzyżewską, Elżbietą Czyżewską i Beatą Tyszkiewicz. Z drugiej strony – filmowe uosobienie męskiego wdzięku, inteligencji i klasy Edmund Fetting oraz niezapomniany odtwórca ról Żydów Włodzimierz Boruński, tu jako jedyny ocalały z Holocaustu żydowski mieszkaniec miasteczka, ciągle chodzący na „tę ulicę, której już nie ma”. O ile dalsze losy niepotrafiących uwolnić się od przeszłości ekranowych bohaterów, ich szczęście i wspólne życie stają pod znakiem zapytania, o tyle przyszłość samego filmu, choć czarno-białego, dzięki cyfrowej rekonstrukcji rysuje się w jasnych barwach.

"Zaduszki" to bowiem kolejne arcydzieło polskiego kina, które dzięki projektowi KinoRP, Studiu Filmowemu KADR i środkom finansowym MKiDN , a także pracy Studia Filmowego TPS i Studia Dźwiękowego Toya Studios doczekało się cyfrowej kopii najwyższej jakości, co skutecznie ochroni je przed niszczycielskim upływem czasu. A przede wszystkim pozwoli w pełni docenić jego walory i pracę twórców, zwłaszcza reżysera Tadeusza Konwickiego i operatora Kurta Webera, którzy zgodnie z ideą projektu uczestniczyli w procesie rekonstrukcji.

Lista zrekonstruowanych filmów w grudniu zostanie uzupełniona o Wesele Andrzeja Wajdy, a wśród pierwszych premier 2011 roku znajdą się m.in. Trzeba zabić tę miłość Janusza Morgensterna, Rękopis znaleziony w Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa i Constans Krzysztofa Zanussiego.

Mamy dla naszych internautów dwa zaproszenia na premierę "Zaduszek" w warszawskim kinie Kultura na 15 listopada. Chcesz zobaczyć seans? Wystarczy, że szybko napiszesz do nas maila na adres konkursy@dziennik.pl, wpisując w tytule ZADUSZKI.

Reklama