Dziennik Gazeta Prawana logo

Kino azjatyckie w pięciu smakach

23 września 2010, 16:25
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Alone
Alone/Inne
Od 26 października do 1 listopada w Kinie Muranów i KINO.LAB w Warszawie odbędzie się 4. edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków – coroczny i jedyny w Polsce przegląd kinematografii Azji Wschodniej.

W tym roku osią programu będzie kino Singapuru, a najważniejszą sekcją - przegląd współczesnego kina koreańskiego, , przygotowany we współpracy z Centrum Kultury Ambasady Republiki Korei. Program uzupełnią prawdziwe filmowe perełki z innych krajów Azji Wschodniej – Chin, Filipin, Malezji, Wietnamu, Kambodży oraz Noc Azjatyckiego Horroru (31 października).

Oprócz pokazów dzieł azjatyckiej kinematografii - jak podczas każdej edycji - w programie znajduje się szereg wydarzeń towarzyszących, m.in. azjatycki konkurs fotograficzny , którego finał i wystawa pokonkursowa będą miały miejsce podczas festiwalu. Prace zgłaszać można do 12 października, pula nagród to 3000 zł. 

W sekcji filmowej poświęconej Singapurowi zaprezentowana zostanie retrospektywa filmów najbardziej rozpoznawalnego na świecie przedstawiciela tej kinematografii, niemal zupełnie nieznanego w Polsce, Erica Khoo (m.in. 2008, , 2005).

W sekcji festiwalu kina koreańskiego pokazany zostanie w reżyserii Kim Ki-duka, najnowsze dzieło doskonale znanego polskim widzom koreańskiego reżysera, autora takich głośnych tytułów, jak: (2003) czy (2004). Poza tym przedstawione zostaną filmy czterech innych najważniejszych koreańskich reżyserów, które nigdy nie trafiły do dystrybucji w polskich kinach: Park Chan-wooka (), Im Kwon-taeka ()Lee Chang-donga () i Bonga Joon-ho ().

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną również m.in. filmy Anochy Suwichakornpong, w tym laureat Grand Prix konkursu głównego 10. MFF Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu oraz Tiger Award na MFF w Rotterdamie – ().

Z okazji święta Halloween, 31 października odbędzie się , czyli pokaz filmów w reżyserii Banjong Pisanthanakun i Parkpoom Wongpoom z Tajlandii – oraz , mrożących krew w żyłach nawet najodważniejszym kinomanom.

Pełen program zostanie ogłoszony 4 października na stronie: www.piecsmakow.pl. Bilety w kasach kin będą do kupienia od 20 października. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Sztuki Arteria.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło Inne
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj