Brazylijscy Indianie zamieszkują tereny nad rzeką Xingu, prawym dopływem Amazonki. Przyszłość plemienia jest zagrożona w związku z planami budowy tamy na rzece. Tama będzie częścią elektrowni wodnej Belo Monte, której budowa ma się rozpocząć na początku roku 2011.

Reklama

Według przeciwników inwestycji jest ona nieopłacalna i spowoduje wysiedlenie 16 tysięcy ludzi wskutek zalania obszaru o powierzchni 500 kilometrów kwadratowych. Wśród zniszczonych terenów znalazłyby się ziemie zamieszkiwane przez Xikrin-Kayapo. Cameron ma nadzieję, że realizacja filmu dokumentalnego zwróci uwagę na przyszłość plemienia i ułatwi jego przedstawicielom walkę o należne im prawa.

- Chcę tam wrócić i spotkać się z przywódcami Xikrin-Kayapo, od których otrzymałem zaproszenie - tłumaczy filmowiec. - Chcę wziąć ze sobą kamerę 3D i pokazać światu ich życie i kulturę.

Cameron już dwukrotnie odwiedzał zagrożone plemię i zrealizował na ich temat film krótkometrażowy. Materiał zostanie umieszczony w wersji DVD i Blu-ray przeboju "Avatar". Obraz "Avatar" trafił na polskie ekrany w grudniu 2009 roku.