George Clooney i jego partner ze Smoke House, Grant Heslov, napiszą scenariusz do nowego komediodramatu dla studia Warner Bros Picture, zatytułowanego "Escape From Teheran". Oparty na faktach film to historia mistyfikacji, dzięki której na początku lat 80. uwolniono sześciu pracowników z - obleganej przez grupę radykalnych irańskich studentów - amerykańskiej ambasady w Teheranie.

Dokładnie przygotowana akcja szpiegowska umożliwiła zbiegłym z ambasady pracownikom bezpieczny powrót do Stanów Zjednoczonych. Akcję przygotował były agent CIA, Antonio Mendez, który wmówił wszystkim naokoło, że uciekinierzy są członkami kanadyjskiej ekipy filmowej, przygotowującej fantastycznonaukowy film pt. "Argo". Akcja ratunkowa, poprzedzona fikcyjnymi artykułami w branżowych magazynach "Variety" i "Hollywood Reporter", umożliwiła bezpieczne przewiezienie ich przez granicę.

Jak każdy projekt firmy Smoke House, tak i "Escape From Tehran" stanowi dla George'a Clooneya szansę zabłyśnięcia w branży filmowej, zarówno w charakterze reżysera, jak i aktora. Dlatego też obsadzenie w głównej roli, byłego agenta CIA, Antonio Mendeza nie jest dla nikogo zagadką.

"Escape From Tehran" to pierwszy film napisany przez duet Clooney - Heslov od czasu "Good Night, and Good Luck". Jak podał serwis imdb.com, obraz wejdzie na ekrany kin prawdopodobnie w 2009 roku.