Arogancka wielbicielka numerologii: Hermiona Jane Granger

Reklama

Joanne J. Rowling wzorowała jej postać na sobie z lat szkolnych - sama też była kujonką. Hermiona to brązowowłosa piękność o piwnych oczach, wychowana w rodzinie dentystów... mugoli. Poznajemy ją jako przemądrzałą smarkulę, od której Harry i Ron trzymają się z daleka. Z czasem cała trójka staje się paczką, a Hermiona pokornieje. Lubi się wywyższać: w "Harrym Potterze i więźniu Azkabanu" na pierwszych zajęciach wróżbiarstwa w Hogwarcie kłóci się z nauczycielką Sybillą Trelawney, po czym opuszcza lekcję. Ale trudno jej zarzucić brak ambicji: aby móc zaliczyć wszystkie przedmioty, używa zmieniacza czasu, dzięki któremu zjawia się na wszystkich zajęciach. Jest celującą czarownicą: to ona pomaga Harry’emu wydostać się z diabelskich sideł w "Harrym Potterze i Kamieniu Filozoficznym". W "Czarze Ognia" romans piękniejącej Hermiony z Viktorem Krumem wisi w powietrzu. Zdaje się, że dziewczyna lubi igrać z uczuciami…

Czarodziej z blizną: Harry Potter

Dorastanie głównego bohatera to jeden z najciekawszych wątków serii. Krnąbrne dziecko w wielkich okularach z pierwszej części, w kolejnych zmienia się w dojrzałego czarnoksiężnika profesjonalistę. W "Harrym Potterze i Zakonie Feniksa" chłopiec nie tylko musi zmagać się z koszmarnymi wizjami śmierci bliskich, ale także po męsku znieść pierwsze wyzwanie dorosłości - pocałunek ze szkolną koleżanką Cho Chang (Katie Leung). Cóż, w dość banalny sposób aktor dorasta przecież i w prawdziwym życiu: pojawia się mutacja, pierwszy zarost, działają hormony. Zgodnie z radą jednego z tygodników kolorowych, Harry musi zapomnieć o płatkach z mlekiem na śniadanie i kupić dobrą maszynkę do golenia, by nie przestraszyć rzeszy swoich nastoletnich fanek. Daniel Radcliffe sam przyznaje, że dorastał wraz z bohaterem i jest bardzo wdzięczny twórcom za daną szansę (jest to zrozumiałe, wziąwszy pod uwagę liczbę zer na koncie Daniela). Przez sześ lat powstawania filmowych przygód Pottera, media zdążyły okrzyknąć Radcliffe’a (niepozorny szatyn o błękitnych oczach i krzaczastych brwiach) nowym symbolem męskiej urody.

Harry Potter i Zakon Feniksa
>>> Kliknij, aby kupić ten film w cenie 44,49PLN. <<<

Złowieszczy eliksirolog: Severus Snape
"Nie lubię gościa, ale dobrze zagrał swoją rolę" - głosy fanów są najlepszą oceną grającego Severusa Snape, Alana Rickmana. Wybrała go ponoć sama Rowling, i trudno się temu dziwić, gdy się spojrzy na demoniczną twarz, częściowo ukrytą pod kruczowłosą peruką. Przygodę z tym filmem Rickman zaczął od wcielenia się w rolę byłego śmierciożercy, wrednego nauczyciela, znającego się na czarnej magii. W kolejnych częściach cyklu stał się charakterem determinującym postępowanie bohaterów: np. w "Harrym Potterze i Zakonie Feniksa" Snape ratuje życie paczce Harry’ego, pomagając im w ucieczce z Ministerstwa Magii. Nauczyciel eliksirów w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwartu jest najbardziej znienawidzoną postacią cyklu (głównie przez Harry’ego), ale zarazem najciekawszą. Osoba dwulicowa i skryta: z jednej strony utrzymuje kontakt ze śmierciożercami, a z drugiej należy do Zakonu Feniksa, którego wyznawcy są ich śmiertelnymi wrogami.

Długoręki magik: Ron Weasley

Jeśli mówimy o przyjaciołach Harry’ego, to nie można pominąć piegowatego rudzielca o niebieskich oczach i długich kończynach. To Ron Weasley – najlepszy kompan Harry’ego, mag (oczywiście czystej krwi!). Pochodzący z wielodzietnej rodziny sympatyk czarodziejskich szachów i gargulek, początkowo nieśmiały, stopniowo nabiera odwagi. Już na trzecim roku w Hogwarcie ("Harry Potter i więzień Azkabanu") "stawia się" swojemu największemu wrogowi – paskudnemu Draco Malfoyowi. W kolejnych częściach Ron zaczyna czuć miętę do Hermiony, co pogłębia jego frustrację. Zamiast wyznać jej uczucie, kłóci się z panną Granger non stop, ale podobno... kto się lubi, ten się czubi. Rupert Grint to idealny kandydat do roli Rona. Podobnie jak swoje filmowe porte-parole, on także uwielbia słodycze i nienawidzi pająków, a casting do filmu wygrał śpiewając... przebój hiphopowy.

Wujek Samo Zło: Lord Voldemort

Najsłynniejszy czarny charakter serii, o którym właściwie należałoby milczeć, bo przecież to... Ten-Którego-Imienia-Nie-Wolno-Wymawiać, Sami-Wiecie-Kto, czyli Czarny Pan. Złą sławę zdobył mordując w pierwszej części rodziców Harry’ego, jednak jego samego (wówczas rocznego bobaska) nie mógł zgładzić. Co więcej: po nieudanym zamachu na Pottera stracił czarnoksięską moc i oddał mu połowę mocy. Zbierając siły, marzy o zemście na Potterze i objęciu panowania nad światem. W ekranizacji pierwszej części cyklu Voldemort - przywódca śmierciożerców - pojawia się jako głos, którego udziela mu aktor Richard Bremmer. Powraca jako młody Tom Marvolo Riddle (Christian Coulson), a wreszcie w ostatniej części pojawia się w swym dojrzałym wcieleniu, w skórze Ralpha Fiennesa, który przyznaje, że fanem książek Rowling nie jest, ale... któż by nie chciał wcielić się w czyste zło?

Czarodziej wszechczasów: Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore

150-letni, srebrnowłosy profesor i dyrektor Hogwartu, najbardziej prestiżowej szkoły magii. Jedyny człowiek, którego obawia się Voldemort, uważany za najpotężniejszego czarodzieja swoich czasów. Odznaczający się dużym poczuciem humoru, wyrozumiałością i cierpliwością dla nawet najbardziej krnąbrnych uczniów. Wiele razy proponowano mu posadę Ministra Magii, lecz on wolał pozostać w szkole. W pierwszych dwóch częściach grał go Richard Harris, kreując Dumbledore’a na dobrodusznego staruszka z długą brodą. Po niespodziewanej śmierci aktora, w trzeciej części cyklu zastąpił go Michael Gambon, który nadaje tej postaci mroczniejszy rys bezwzględnego w zwalczaniu zła czarodzieja patriarchy, wzorowanego na postaci Merlina z legend arturiańskich.

Harry Potter i Zakon Feniksa
>>> Kliknij, aby kupić ten film w cenie 44,49PLN. <<<