Pierwszy odlew swojej dłoni odsłonił wczoraj Maciej Stuhr - aktor, który z wykształcenia jest też psychologiem, śpiewa, gra na fortepianie jest też autorem tekstów satyrycznych. Zagrał jako nastolatek w "Dekalogu X" Krzysztofa Kieślowskiego.

Reklama

Kolejna gwiazda należy do młodziutkiej, ale niezwykle utalentowanej Karoliny Gruszki - mogliśmy ją podziwiać w "Kochankach z Marony" - za rolę w tym filmie Gruszka dostała nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Miejscem na Bursztynowej Promenadzie Gwiazd uhonorowany został także Stefan Chwin, pisarz, krytyk literacki, Jan Kanty Pawluśkiewicz, kompozytor muzyki filmowej i rozrywkowej, reżyser Krzysztof Krauze, któremu największy rozgłos przyniosły wielokrotnie nagradzane filmy "Dług" z 1999 roku, "Mój Nikifor" z 2004, czy "Plac Zbawiciela" z 2006.

Swoje dłonie w Gdańsku zostawili także: Agnieszka Grochowska ("Pręgi" i "Warszawa"), Andrzej Bartkowiak, scenarzysta i reżyser, Mirosław Baka ("Krótki film o zabijaniu" Kieślowskiego), Grzegorz Turnau, poeta i kompozytor, Piotr Uklański artysta plastyk, scenarzysta i reżyser, Borys Szyc, aktor ("Vinci" i "Oficer"), Marta Meszaros - reżyser, scenopisarka orazDavid Lynch, amerykański, reżyser, scenarzysta i aktor.

Festiwal Gwiazd,odbywa się już po raz 12., w tym po raz drugi w Gdańsku.