"Historia, jak widać, lubi zataczać koło. Wyklęta przez mieszkańców, wywieziona na gnoju Jagna, teraz wraca z honorami" - śmieje się aktorka.

Od zakończenia zdjęć do 13 odcinkowego serialu "Chłopi" w 1972 roku, Emilia Krakowska jest stałym gościem Lipiec. "Zaprzyjaźniłam się z tamtymi ludźmi. Przecież zdjęcia plenerowe były kręcone przez rok na terenie wsi pisarza i w sąsiednim Pszczonowie. Zżyłam się z wieloma osobami, które grały reymontowskich wieśniaków" - wspomina filmowa Jagna.

Krakowska wracała do Lipiec przy okazji rocznic urodzin i śmierci pisarza, gościła jako juror w konkursach recytatorskich organizowanych w tamtejszym ośrodku kultury, brała udział w turniejach gmin reymontowskich. "I właśnie za to wszystko ją uhonorujemy" - mówi Elżbieta Nowak, dyrektor Ośrodka Kultury w Lipcach. - "Medal zostanie wręczony podczas 10 edycji Dnia Reymonta".

Emilia Krakowska będzie piątym, honorowym obywatelem rodzinnej wsi noblisty. Na liście uhonorowanych jest już m.in. Kazimierz Chrapka, prezes Fundacji Władysława Reymonta w Kanadzie, która zajmuje się propagowaniem kultury polskiej w tym kraju.