Ponad 25 000 fanów zebrało się, by świętować trzydziestolecie premiery kultowego filmu "Star Wars". Po raz pierwszy obraz został pokazany 25 maja 1977 roku w 32 amerykańskich kinach. Mimo tak niewielkiego rozpowszechnienia premiera została uznana za moment przełomowy w historii kina science fiction. Licencja na wykorzystywanie produkcji jest obecnie uznawana za jedną z najcenniejszych na rynku filmowym.

Pierwsze trzy filmy Lucasa, o galaktycznej walce dobra ze złem, powstawały średnio co 3 lata - "Star Wars" w 1977 roku, "Imperium Kontratakuje" w 1980 roku oraz "Powrót Jedi" w 1983 roku. Po szesnastu latach przerwy reżyser powrócił do filmu - ukazując wcześniejsze wydarzenia, tzw. prequel, w trzech kolejnych obrazach: "Gwiezdne Wojny - Epizod 1: Mroczne Widmo", "Gwiezdne wojny - Epizod 2: Atak klonów", a także "Gwiezdne wojny - Epizod 3: Zemsta Sithów".

Celebracji urodzin towarzyszy otwarcie wystawy w londyńskim ratuszu, na której fani mogą z bliska zobaczyć stroje i elementy scenografii wykorzystane w "Star Wars".Reklama