O Złotą Palmę walczą w tym roku 22 filmy, w tym "Death Proof" Quentina Tarantino i "Promise Me This" Emira Kusturicy. Na festiwalu pokazane zostaną także między innymi filmy: Gusa Van Santa ("Paranoid Park"), Woody'ego Allena ("Cassandra's Dreams"), Todda Haynesa ("I'm Not There"), Michaela Winterbottoma ("A Mighty Heart"), Paulo Morelli ("City of Men"), Harmony Korine ("Mister Lonely") i Juliana Schnabela ("Diving Bell and Butterfly").

W ramach festiwalu przewidziano Dzień Polski, podczas którego zaprezentowanych zostanie 8 filmów: 3 fabularne pełnometrażowe ("Chaos" Xawerego Żuławskiego, "Co słonko widziało" Michała Rosy i "Palimpsest" Konrada Niewolskiego), 4 krótkometrażowe ("Melodramat" Filipa Marczewskiego, "Kilka fotografii" Marcina Pieczonki, "Fabryka" Macieja Adamka i "Emilka płacze" Rafała Kapelińskiego) oraz jeden dokumentalny - "Nasiona" Wojciecha Kasperskiego.

W konkursie filmów animowanych o nagrodę walczyć będzie polska "Arka" w reżyserii Grzegorza Jonkajtysa i Marcina Kobyleckiego.

Zaplanowano także specjalny pokaz słynnego filmu "Kanał" Andrzeja Wajdy. Projekcja odbędzie się w poniedziałe, 21 maja, w ramach festiwalowej sekcji "Cannes Classics". Będzie to uroczysty pokaz rocznicowy, ponieważ w kwietniu minęło 50 lat od dnia, gdy "Kanał" Wajdy wszedł na ekrany.

Reklama

W tym roku gościem specjalnym w Cannes będzie nagrodzony Oscarem za film "Infiltracja" reżyser Martin Scorsese. Amerykański twórca zdobył na francuskim festiwalu w 1976 Złotą Palmę za "Taksówkarza", a w 1986 główną nagrodę za reżyserię filmu "Po godzinach". W tym roku, oczywiście poza konkursem, zostanie zaprezentowany jego najnowszy film o zespole The Rolling Stones.

Bracia Coen zaprezentują swój najnowszy film "No Country for Old Men". Scenariusz filmu opowiada historię myśliwego, który przy granicy z Meksykiem znalazł dużą paczkę kokainy, dwa miliony dolarów i mnóstwo trupów.

Wśród plejady gwiazd na tegorocznej gali pojawi się - znany z najnowszej ekranizacji Bonda - Daniel Craig. Aktor wraz z Chrisem Weitzem nakręcił adaptacją powieści fantazy Philipa Pullmana - "The Golden Compass". W obsadzie filmu obok Craiga zobaczymy również Nicole Kidman. Niestety, gwiazda nie pojawi się na festiwalu, w tym czasie bowiem aktorka kręci nowy film w reżyserii Baza Luhrmann "Australia".

Do Cannes zawita za to amerykański reżyser Michael Moore. Twórca, znany głównie z kontrowersyjnego dokumentu "Fahrenheit 9/11", zaprezentuje swój nowy film - "Sicko". Tym razem będzie to historia systemu opieki zdrowotnej w USA i zarazem oskarżenie medycznego establishmentu i wymigujących się od swoich obowiązków agencji ubezpieczających.

Kto w tym roku wyjedzie z Cannes ze Złotą Palmą? Dowiemy się za tydzień.