Wszystko zaczęło się od Wenecji. Kiedy w 1938 roku na Biennale po raz kolejny przyznano nagrody niemieckim filmom (wyróżniono: "Olimpiadę" Leni Riefenstahl i "Pilota Luciano Serrę" w reżyserii Goffredo Alessandrini), opinia publiczna była oburzona. Decyzje o tym kto i za jaki film zostanie nagodzony, nie zostały podjęte przez jury, a przez polityczne gremium w Berlinie. W przeddzień oficjalnego werdyktu, na festiwal specjalnie przyleciał faszystowski minister z wytycznymi dotyczącymi nagród.

Na początku września 1938 roku, tuż po zakończeniu festiwalu w Wenecji Rene Jeanne i Philippe Erlanger, ówcześni znawcy kina, oburzeni politycznym sterowaniem imprezy, postanowili stworzyć przeciwwagę dla skorumpowanego festiwalu. W 1939 roku minister kultury Jean Zay zaproponował zorganizowanie przez Francję nowego festiwalu. Cannes zostało wybrane na filmową z prozaicznych powodów: "słońca i wyjątkowego położenia".

Pierwszy festiwal w Cannes miał odbyć się 1 września 1939. Niestety organizatorzy zdążyli pokazać tylko jeden film - amerykańskiego "Dzwonnika z Notre Dame". Wybuch wojny przeszkodził w projekcji między innymi radzieckiej produkcji pod wiele mówiącym tytułem: "A gdyby jutro wojna" w reżyserii L. Antsi-Polovski i G. Berezko.

Dopiero w 1946 roku, po zakończeniu działań wojennych powróciła idea apolitycznego festiwalu. 20 września w Miejskim Kasynie w Cannes rozpoczął się pierwszy festiwal. Na uroczystości zebrało się około trzystu gości, a Grace Moore uroczyście odśpiewała Marsyliankę.

Niestety nie obyło się i bez wpadek. Francuski minister otwierając galę zapowiedział rozpoczęcie festiwalu ale… rolniczego. Dalsza część imprezy odbyła się już bez zakłóceń, nie przyznano tylko głównej nagrody, ale za to aż jedenaście filmów wyróżniono Złotą Palmą.

Z czasem, kiedy Festiwal nabierał znaczenia na międzynarodowej scenie, dyrekcja przeniosła go z kasyna do specjalnie w tym celu wybudowanego pałacu filmowego. Do 1951 roku przegląd filmów odbywał się we wrześniu, potem przeniesiono go na maj.

Festiwal w Cannes jest nie tylko europejską wersją amerykańskich Oscarów, to miejsce, gdzie kreuje się mody i trendy najnowszego kina, odbywają się projekcje zaangażowanych społecznie filmów i przyjeżdżają największe gwiazdy kina. W tym roku festiwal uroczyście rozpocznie się 17 maja, a zakończy 27 maja.Reklama