Pierwsza nagroda przypadła nam już w 1946 - roku rozpoczęcia festiwalu. Statuetkę w kategorii oświatowego filmu krótkometrażowego wręczono Jarosławowi Brzozowskiemu za film "Wieliczka". Rok później w 1947 Grand Prix za film dokumentalny otrzymała produkcja specjalna Polskiej Kroniki Filmowej "Klęska powodzi". Pierwszym, który zdobył Nagrodę Specjalną Jury, był Konstanty Gordon z krótkometrażowym filmem "Szeroka droga" (1951r.).

Dopiero podczas siódmej edycji festiwalu w 1954 roku odnotowaliśmy pierwszy sukces w kategorii filmu pełnometrażowego. Aleksander Ford otrzymał Nagrodę Specjalną Jury za film "Piątka z ulicy Barskiej".

W 1957 - wraz z wręczoną Andrzejowi Wajdzie za film "Kanał" nagrodą Srebrnej Palmy - ukuło się pojęcie polskiej szkoły filmu. Cztery lata później w 1961 roku tę samą nagrodę otrzymał Jerzy Kawalerowicz za uznany w Polsce za kontrowersyjny i antyreligijny film pod tytułem "Matka Joanna od Aniołów". W tym samym roku Francuska Akademia Filmowa po raz pierwszy uhonorowała polską aktorkę. Lucyna Winnicka otrzymała nagrodę Kryształowej Gwiazdy za główną rolę Matki Joanny.

W 1962 Nagrodę Specjalną Jury otrzymał krótkometrażowy film "Oczekiwanie", zrealizowany przez Witolda Giersza i Ludwika Perskiego. Na kolejne wyróżnienie musieliśmy poczekać aż dwa lata. Dopiero w 1967 roku film Andrzeja Munka "Pasażerka" został doceniony i otrzymał Specjalne Wyróżnienie Honorowe Jury i nagrodę FIPRESCI.

W 1973 Nagrodę Jury otrzymał film Wojciecha Jerzego Hasa "Sanatorium pod klepsydrą", a pięć lat później Krzysztof Zanussi odebrał nagrodę jury ekumenicznego za "Spiralę".

1978 to rok Andrzeja Wajdy i Jerzego Skolimowskiego, obaj zostali nagrodzeni w Canees. Wajda odebrał dwie nagrody: FIPRESCI (Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej) za "Człowieka z marmuru" i rok później Nagrodę Jury Ekumenicznego za film "Bez znieczulenia". Jerzy Skolimowski w 1978 trzymał nagrodę specjalną jury za film "Shout".

Polacy zostali ulubieńcami Ekumenicznego Jury. Już w 1980 Krzysztof Zanussi odebrał nagrodę za reżyserię za film "Constans". W tym samym roku Agnieszka Holland została wyróżniona nagrodą FIPRESCI za "Aktorów prowincjonalnych".

W 1982 roku Jerzy Skolimowski odebrał swoją drugą nagrodę, tym razem za najlepszy scenariusz "Moonlight". Również po raz drugi Polska aktorka odebrała Złotą Gwiazdę za najlepszą rolę żeńską Jadwiga Jankowska - Cieślak, za rolę w węgierskim filmie "Olelkezo Tekintetek".

W 1988 roku reżyser Krzysztof Kieślowski za "Krótki film o zabijaniu" otrzymał aż dwie nagrody: Jury i FIPRESCI. Dwa lata później w 1990 roku Krystyna Janda otrzymała Złotą Gwiazdę za rolę w filmie Ryszarda Bugajskiego "Przesłuchanie". W tym samym roku Maciej Dejczer otrzymał Nagrodę Młodej Publiczności za film "300 mil do nieba". Tę samą nagrodę rok później otrzymała Dorota Kędzierzawska za "Diabły, diabły".

Rok temu Jury Ekumeniczne wyróżniło film Sławomira Fabickiego "Z odzysku". W tym roku mamy szansę na nagrodę tylko w kategorii filmów animowanych. Podczas festiwalu pokazany zostanie polski film "Arka" w reżyserii Grzegorza Jonkajtysa oraz Marcina Kobyleckiego.

Reklama