Scenariusz filmu - opowiadający o niezwykłej przyjaźni niewidomej kobiet i słynnego poety Mirona Białoszewskiego - powstał na podstawie książki autorstwa Jadwigi Stańczakowej "Dziennik we dwoje". Relacje dwóch niezwykłych osobowości w rewelacyjny i bezkompromisowy sposób przedstawił w swoim filmie Andrzej Barański. Reżyserowi udało się pokazać pełnię życia zarówno Mirona (Andrzej Hudziak), jak i Jadwigi (Krystyna Janda). W filmie obok dyskusji o literaturze pojawiają się równolegle codzienne błahe sprawy.

Ślepa poetka była nie tylko przyjaciółką Mirona. Kobieta pokonując własną słabość, prowadziła biuro poety, spisywała jego wiersze, pilnowała kontaktu z wydawnictwami, ale również zajmowała się codziennymi obowiązkami: kupowała buty, prała koszule i robiła zakupy dla Mirona.

"Parę osób, mały czas" to również studium kobiety niestarej, ale i niemłodej, ślepej, która przez fakt, iż odbiera świat innymi zmysłami, widzi i ocenia go inaczej - głębiej, mocniej. Przyjaźń z niezwykłym poetą zaowocowała nie tylko wzmożoną aktywnością niepełnosprawnej kobiety, ale i jej debiutem artystycznym. Jadwiga Stańczakowa została wybitną poetką "ślepego" świata.Reklama