W trakcie Dnia Polskiego, oprócz przeglądu filmów, odbędzie się panel dyskusyjny, podczas którego polscy reżyserzy wezmą udział w dyskusji dotyczącej polskiego kina. Dodatkowo w ramach akcji promocyjnej powstanie w Cannes Polskie Stoisko Filmowe (Polish Cinema National Stand), gdzie promowany będzie polski przemysł filmowy. Polskie Stoisko zostanie otwarte na ulicy La Croisette, najsłynniejszej arterii w Cannes, w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Festiwalowego.

Dzień wcześniej (21 maja) w ramach jubileuszu okrągłej, bo 50 rocznicy przyznania Nagrody Specjalnej Jury zostanie pokazany film "Kanał" Andrzeja Wajdy. Przypominamy, że w 1957 roku mało wówczas znany polski reżyser otrzymał właśnie za ten film Nagrodę Specjalną Jury (zwaną też Srebrną Palmą). Warto dodać, że w 1961 roku tę samą nagrodę otrzymał Jerzy Kawalerowicz za film "Matka Joanna od Aniołów".

To nie koniec polskiej reprezentacji na największej europejskiej imprezie filmowej. Podczas konkursu filmów animowanych zostanie pokazany film "Arka" w reżyserii Grzegorza Jonkajtysa i Marcina Kobyleckiego. Do sekcji Cinefondation promującej krótkie filmy studentów szkół filmowych zakwalifikował się film "Goyta" w reżyserii Joanny Jurewicz, absolwentki nowojorskiej szkoły filmowej.

W ramach Dnia Polskiego wyświetlone zostaną:
"Chaos" - reż. Xawery Żuławski
"Co słonko widziało" - reż. Michał Rosa
"Palimpsest" - reż. Konrad Niewolski

Filmy krótkometrażowe:
"Melodramat" - reż. Filip Marczewski
"Kilka fotografii" - reż. Marcin Pieczonka
"Fabryka" - reż. Maciej Adamek
"Emilka płacze" - reż. Rafał Kapeliński
"Nasiona" - reż. Wojciech Kasperski

60. Festiwal w Cannes potrwa od 16 do 27 maja.

Reklama