Przerażająca opowieść o jednym z najbardziej brutalnych okresów w historii Hiszpanii, została przez reżysera Guillermo del Toro przedstawiona jako bajkowa przypowieść dla dzieci. Reżyser podjął się przewrotnego zadania sfilmowania wojny w nietypowy sposób, ponieważ jak sam twierdzi: "Dla mnie faszyzm jest największym horrorem i dlatego też stanowi idealny temat bajki dla dorosłych".

12-letnia Ofelia, wraz ze swoją ciężarną matką i znienawidzonym ojczymem wprowadziła się do leśnej rezydencji. Kiedy wokół dziewczynki toczy się brutalna walka żołnierzy generała Franco z oddziałami partyzanckimi, dziewczynka odkrywa tajemniczy labirynt zamieszkany przez fauna. Ofelia ucieka od brutalności działań wojennych i swojego despotycznego ojczyma w tajemniczy świat zagadek i magicznych zadań.

Przepiękny wizualnie film, który bez reszty pochłania widzów, bezbłędnie łączy dwa światy - bajkowy i wojenny. Mimo elementów fantastycznych, magii, dziwacznych stworów i malutkiej głównej bohaterki, film zdecydowanie nie jest adresowany do najmłodszej widowni.Reklama