Ślady po wojnie to nie tylko masowe groby, zniszczone miasta, porozdzielane rodziny. To, co zostało po wojnie na Bałkanach, to też... dzieci.

Kobiety zgwałcone podczas wojny we własnych domach czy obozach jenieckich, to codzienny obraz z tamtych lat. Podczas konfliktu na Bałkanach, w samej Bośni, zgwałcono ponad 20 tysięcy kobiet. Dzieci, które się narodziły w wyniku gwałtu - choć same niewinne - żyją z ciężarem ludzi poczętych z nienawiści.

Tytułowa Grabavica to dzielnica Sarajewa, która w czasie wojny została zajęta przez armię Serbii i Czarnogóry. Jej terytorium czasowo przekształcono w specjalny obóz wojskowy, gdzie torturowano i zabito tysiące ludzi. Teraz, kilkanaście lat po wojnie, to po prostu zniszczona dzielnica mieszkalna.

W tym właśnie miejscu mieszka Esma (Mirjana Karanovic), która samotnie wychowuje nastoletnią córkę Sarę (Luna Mijovic). Dziewczynka, choć w biedzie, dorasta w dumnym przekonaniu, że jej ojciec był bohaterem wojennym. Prawda jest zupełnie inna. Dziewczynka jest owocem gwałtu, jakiego dokonał na jej matce serbski żołnierz.

Dzieło Jasmili Zbanić docenili już krytycy. "Grbavica" została nagrodzona Złotym Niedźwiedziem. Od piątku film jest w polskich kinach.