Rywalizacja o tę nagrodę przebiegała w ramach 4. edycji ScripTeast, programu z międzynarodową Radą Artystyczną - w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Głównym organizatorem programu jest Niezależna Fundacja Filmowa z Polski.

Kilkudniowa sesja ScripTeast jest elementem 63. Festiwalu Filmowego w Cannes, który trwa od 12 maja, a zakończy się w niedzielę 23 maja.

Jak poinformowali w czwartek PAP organizatorzy ScripTeast, tekst Jacka P. Bławuta zwyciężył w rywalizacji m.in. ze scenariuszami autorów z Węgier, Czech i Litwy.

W uzasadnieniu wyboru Rada ScripTeast napisała: "+Dzień czekolady+ to urokliwa historia, która zajmuje się tak trudnym tematem, jakim jest reakcja dzieci na śmierć".

"To scenariusz napisany z wielką wrażliwością i wyobraźnią plastyczną, pomysł na odważny i niezwykły film rodzinny, zakorzeniony w centrum europejskiej kultury. Projekt, który - dzięki jego rozważnemu podejściu do tematu i zachwycającym charakterom - ma szansę na pozyskanie międzynarodowej publiczności" - oceniono.

Laureat Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego, oprócz statuetki autorstwa Adama Fedorowicza, otrzymał czek na 10 tys. euro - poinformowali organizatorzy.

Polski tekst zwyciężył w programie ScripTeast po raz pierwszy. We wcześniejszych trzech edycjach triumfowały scenariusze ze Słowacji, z Węgier i Rumunii.