"Pacjent Mirek, postać, którą gram, jest wariatem, ma oczopląs, obsesję koloru, a oprócz tego zakochany jest w Ewci - opowiada Maciej Maleńczuk o swojej aktorskiej przygodzie. "Myślę, że najtrudniej jest zagrać wariata. Dużo łatwiej wariatowi zagrać kogoś normalnego. Zrobiłem to po to, by ubarwić sobie nudne życie piosenkarza.

Bohaterem obrazu jest psychiatra (Paweł Królikowski). Piotr siedzi na nocnym dyżurze, gdy na jego oddział przywożą chłopaka. To Kamil (Lesław Żurek), syn którego nie widział całe lata. Chłopak znika ze szpitala równie szybko, jak się pojawił. Jednak Piotr postanawia nawiązać z nim kontakt. Zaprasza go do siebie i poznaje ze swoją piękną, młodą narzeczoną (Anna Geislerová).

Po wizycie Kamila kobieta uświadamia sobie, że Piotr jest dla niej zagadką i naprawdę nic o nim nie wie. A Piotr rzeczywiście skrywa mroczną tajemnicę. Jak zapewniają twórcy, "Hel" to polska odpowiedź na "Requiem dla snu" i "Trainspotting". W debiucie Kingi Dębskiej wystąpili także Janusz Chabior ("Kołysanka", "Zero"), Bartłomiej Topa ("Trick", "Wesele", "Dom zły"). Dębska jest także autorką scenariusza.