Po raz pierwszy w swojej historii festiwal filmowy w Gdyni odbędzie się w maju. Poprzednie edycje tej imprezy były organizowane we wrześniu.

Reklama

Listę osób, które zasiądą w jury tegorocznych festiwalowych konkursów - Konkursu Głównego oraz Konkursu Kina Niezależnego i Konkursu Młodego Kina - przekazała w poniedziałek Pomorska Fundacja Filmowa, organizator i realizator Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Jurorami w Konkursie Głównym będą: reżyserzy Andrzej Barański (przewodniczący) i Xawery Żuławski, reżyser i scenarzysta z Islandii Arni Oli Asgeirsson, aktorka Alicja Bachleda-Curuś, scenarzysta Andrzej Bart, który ma w dorobku scenariusz "Rewersu" Borysa Lankosza, operator Jacek Petrycki oraz charakteryzator Waldemar Pokromski.

We wspólnym jury konkursów Kina Niezależnego i Młodego Kina zasiądą z kolei: reżyser Bartosz Konopka - twórca "Królika po berlińsku" (przewodniczący), reżyserka Agnieszka Smoczyńska, aktorka Roma Gąsiorowska, producent i dyrektor festiwali kina niezależnego Michał Konca oraz reżyser filmów niezależnych Dominik Matwiejczyk.