Krzyż Oficerski Orderu Republiki Węgierskiej został przyznany polskiemu reżyserowi "w uznaniu cennej twórczości dla kultury światowej oraz za wybitne zasługi we wzmacnianiu polsko-węgierskich kontaktów kulturalnych".

Reklama

"Krzysztof Zanussi w 1971 roku jako pierwszy z filmowców odkrył i docenił dla kinematografii węgierską pisarkę Magdę Szabo, ekranizując jej powieść pt. <Rola>. W 2003 roku sam zainaugurował 10-odcinkową retrospektywę swych filmów w węgierskiej telewizji Duna. Był też współproducentem wielu węgierskich filmów, w tym <Siódmego pokoju> Magdy Meszaros, <Alchemika i dziewicy> Zoltana Kamondi, <Cudu w Krakowie> Diany Groo. Był też przewodniczącym jury na festiwalu Pecsi Movieast, występował z wykładami na węgierskich uczelniach. Ostatnio reżyser przymierza się do zrealizowania filmu o córce Ludwika Węgierskiego, Jadwidze, królowej Polski" - powiedział Mihaly Gyor, ambasador Republiki Węgierskiej w Warszawie.

Polski reżyser powiedział, że od początku jego kontaktów z Węgrami, gdy w latach 50. przyjechał do Budapesztu, uderzyła go łatwość porozumienia się, pewna wspólnota duchowa pomiędzy Polakami i Węgrami. "Mamy bardzo podobne narodowe poczucie humoru" - powiedział Zanussi, dziękując za odznaczenie.

Premier Węgier przebywa obecnie w Polsce m.in. w związku z obchodzoną właśnie rocznicą przyjęcia przez Węgry polskich uchodźców w 1940 roku. Podczas wtorkowej uroczystości ambasador Gyor wręczył premierowi Bajnai oraz Zanussiemu opublikowany przez ambasadę album zdjęć z węgierskich obozów uchodźców dla Polaków.