Inne
Reklama

Najważniejsze wyróżnienie Berlinale 2010 odebrał na sobotniej gali Semih Kaplanoglu, reżyser zwycięskiego dzieła.Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię w imieniu Polańskiego odebrali producenci jego "Autora widmo", Alain Sarde i Rob Benmussa.Jury festiwalu, któremu w tym roku przewodniczył Werner Herzog, tradycyjnie wręczyło też swoją nagrodę specjalną. Srebrnego Niedźwiedzia w tej kategorii przyznano rumuńsko-szwedzkiemu obrazowi "Eu Cand Vreau Sa Fluier, Fluier" ("If I Want to Whistle, I Whistle"), a jego reżysera, Florina Serbana, wyróżniono za innowacyjność nagrodą im. Alfreda Bauera (tę samą w zeszłym roku odbierał Andrzej Wajda).

Trzy Srebrne Niedźwiedzie (przyznane w dwóch kategoriach) zabiorą do Rosji twórcy filmu "Kak ja prowioł lieto". Jednego z nich, za wkład artystyczny, odebrał autor zdjęć - Pavel Kostomarov, dwa pozostałe - nagrodzeni ex aequo w kategorii "najlepszy aktor" Grigorij Dobrygin i Siergiej Puskepalis.

Najlepszą aktorką festiwalu uznano Japonkę, Shinobu Terajimę, za rolę w obrazie "Kyatapirâ" ("Caterpillar") Koji Wakamatsu. Do Azji powędrowała także srebrna statuetka za najlepszy scenariusz, którą odebrali Chińczycy, Wang Quan’an i Na Jin, twórcy scenariusza filmu "Tuan Yuan".

Swoją nagrodę przyznała także festiwalowa publiczność. W tym roku wyróżniła "Waste Land". To dzieło reżyserskiego tria Lucy Walker, Joao Jardima, Karen Harley opowiada o wznoszeniu przez znanego brazylijskiego artystę Vika Muniza jednej z jego największych instalacji w Jardim Gramacho, na wysypisku śmieci.Oto pełna lista laureatów w konkursie głównym Berlinale 2010:

Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu - "Bal" ("Miód") (Turcja/Niemcy), reż. Semih KaplanogluNagroda Specjalna Jury - "Eu Cand Vreau Sa Fluier, Fluier" ("If I Want to Whistle, I Whistle"), reż. Florin Serban (Rumunia/Szwecja)

Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego reżysera - Roman Polański za "Autora widmo"

Srebrny Niedźwiedź dla najlepszej aktorki - Shinobu Terajima w filmie "Kyatapirâ" ("Caterpillar") (Japonia)

Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego aktora - ex aequo: Grigorij Dobrygin i Sergej Puskepalis za role w filmie "Kak ja prowioł lieto" ("How I ended this summer") (Rosja)

Srebrny Niedźwiedź za wkład artystyczny - Pavel Kostomarow, autor zdjęć do filmu "Kak ja prowioł lieto" ("How I ended this summer") (Rosja)

Srebrny Niedźwiedź za scenariusz - Wang Quan’an i Na Jin za scenariusz filmu "Tuan Yuan" (Chiny)

Nagroda im. Alfreda Bauera (za innowacyjność) - Florin Serban, reżyser filmu "Eu Cand Vreau Sa Fluier, Fluier" ("If I Want to Whistle, I Whistle") (Rumunia/Szwecja)

Nagroda za debiut reżyserski - Babak Najafi, reżyser filmu "Sebbe" (Szwecja)

ReklamaO TYM, CO SIĘ DZIAŁO NA TEGOROCZNYM BERLINALE, CZYTAJ TAKŻE:

6 najważniejszych premier 60. Berlinale >>
Polański zachwycił Berlin, Scorsese już mniej >>
Berlin docenił charyzmę Agaty Buzek >>
Berlinale pod znakiem opowieści rodzinnych >>
Zagraniczne media typują film Polańskiego do Złotego Niedźwiedzia >>
Kino azjatyckie rozczarowało Berlinale >>
Berlinale 2010 finiszuje bez faworyta do Złotego Niedźwiedzia >>