Inne
Reklama

"Casablanca" (1942)

Melodramat wszech czasów, nazywany czasem "przypadkowym arcydziełem", bo nikomu z twórców nie śniło się nawet, że kręcą film legendę. W okupowanej przez Niemców Casablance w grudniu 1941 roku dochodzi do spotkania pary byłych kochanków. On - Amerykanin Rick Blaine - prowadzi knajpę, ona - Ilsa Lund - z mężem ucieka przed faszystami. Zderzenie cynicznego Humphreya Bogarta i subtelnej Ingrid Bergman w filmie Michaela Curtiza do dziś wyzwala molekuły wielkich emocji.

Media"Co się wydarzyło w Madison County" (1995)

Uczta kinomana, czyli Meryl Streep i Clint Eastwood w jednej z najpiękniejszych historii miłosnych. Eks-Brudny Harry jako fotograf z "National Geographic", który szukając plenerów w stanie Iowa przeżywa przelotną, a zarazem ważną miłość w ramionach niepogodzonej ze swoim losem gospodyni domowej. Nastrojową powieść Roberta Jamesa Wallera o płomiennym romansie dwójki niemłodych już ludzi na język filmu przeniósł właśnie największy twardziel współczesnego kina Eastwood i zrobił to z niezwykłym wyczuciem.

Media"Uwierz w ducha" (1990)

Demi Moore i Patrick Swayze w mieszance fantazji i sensacji, romansu i komedii okrzykniętej love story wszechczasów. Młody makler zostaje zamordowany. Błądzi więc po nowojorskich ulicach jako duch, aż odkrywa, że jego śmierć nie była przypadkową. Z pomocą kobiety medium (oscarowa Whoopi Goldberg), od zawsze święcie przekonanej, że jest oszustką (a nie jest!), stara się więc ochronić ukochaną przez grożącym jej niebezpieczeństwem, co nie jest to takie łatwe dla ducha... Chyba, że się w niego uwierzy.

Inne"Śniegowe ciastko" (2006)

Mężczyzna po przejściach zabiera w drogę po zaśnieżonej Kanadzie sympatyczną autostopowiczkę. Mają pecha i wypadek, Vivienne ginie na miejscu. Alex postanawia odnaleźć matkę dziewczyny, aby opowiedzieć jej o wszystkim. Spotkanie z autystyczną Lindą i jej piękną sąsiadką odmienia jego życie. Trochę smutku, mnóstwo wzruszeń i aktorski koncert na trzy gwiazdy (Alan Rickman, Sigourney Weaver i Carrie-Anne Moss). A całość o niebo smaczniejsza niż każde, zwłaszcza śniegowe ciastko.

Reklama
Media"Księga miłości" (2004)

Elanie (Frances O'Connor) i David (Simon Baker) są udanym małżeństwem z kilkuletnim stażem. Ogień być może nie płonie już jak kiedyś, ale wciąż lubią się razem śmiać. David uczy w szkole dla dziewcząt, gdzie, jak to bywa, durzy się w nim atrakcyjny podlotek. Elanie żyje z organizowania imprez. Gdy zaprasza na obiad sympatycznego 15-latka nie planuje zdrady. To się po prostu wydarza. Skruszona, mówi mężowi prawdę, ale powrót do status quo wydaje się niemożliwy. Temat niby zgrany, ale reżyser unika oczywistych rozstrzygnięć, a aktorzy grają z dużą klasą. Warto.

Inne"Kate i Leopold" (2001)

Hugh Jackman jako człowiek wiktoriański, który nie wierzy już w romantyczną miłość. To się jednak musi zmienić, gdy zostanie nagle przerzucony przez dziurę czasu i wyląduje w centrum współczesnego Nowego Jorku u boku Meg Ryan. A gdy już się zakocha - niezależnej bizneswoman, zdecydowaną za wszelką cenę odnieść sukces w świecie wielkich korporacji do kolejnego skoku z mostu i powrotu z bajkowym księciem do "jego zamierzchłych czasów"? Czy miłość, która w nich się rodzi, jest w stanie pokonać barierę czasu?

Inne"Pokuta" (2007)

Ekranizacją wyróżnionej w 2002 roku nagrodą Bookera powieści Iana McEwana. Intrygująca opowieść o niespełnionej miłości, złamanym życiu i odkupieniu win, za które nie do końca odpowiadamy. Z Keirą Knightley w roli eterycznej panny dziedziczki Cecylii Tallis, która bez pamięci, ale z wzajemnością zakochuje się w synu gospodyni granym przez Jamesa McAvoya. "Pokuta" to także niezwykłej urody obrazy i dźwięki: zieleń angielskiego lata, granatowa suknia Cecylii, albo prześwietlona słońcem twarz Robbiego, nicują się z szarością śmiertelnego krajobrazu po stoczonej bitwie.

Inne"Rzymskie wakacje" (1953)

Jedna z najpiękniejszych filmowych historii miłosnych. Amerykański reporter oferuje swe usługi w roli przewodnika jako przewodnika po Wiecznym Mieście znudzonej protokołem i oficjalnymi przyjęciami księżniczce Annie. To co z początku wydaje się zwykłą dziennikarską gratką, szybko przekształca się w coś o wiele poważniejszego... Audrey Hepburn i Gregory Peck kłócą się i kochają w upalne letnie noce. Do tego skutery, boskie kreacje Hepburn i ogólne dolce vita.

Inne"Samotnia" (2005)

Dickens przełożony na język filmu. Historia ciągnącego się lata procesu sądowego w sprawie niejakiego Jarndyce'a oraz jego krewniaków chętnych na pozostawioną przezeń fortunę. Przede wszystkim jednak pasjonująca kronika dziewiętnastowiecznego Londynu, z niesłychanie realistycznymi opisami życia różnych wartw społeczeństwa. Nominowany do Złotego Globa miniserial dla BBC nakręcił Justin Chadwick (twórca "Kochanic króla"), a Gillian Anderson jak prawdziwa dama zagrała urywającą dawny romans Lady Dedlock (Złoty Glob dla najlepszej aktorki w filmie telewizyjnym). Kto by pomyślał, że jeszcze niedawno ganiała za kosmitami i agentem Mulderem.

Inne"Śniegi Kilimandżaro" (1952)

Ava Gardner, Susan Hayward i Gregory Peck w klasycznej już ekranizacji powieści Ernesta Hemingway'a, czyli miłosny trójkąt i emocjonalne rozterki w afrykańskiej scenerii. Słynny pisarz Harry Street zostaje ranny podczas safari. Dręczony gorączką, rozpamiętuje życiowe niepowodzenia i miłość swojego życia, którą stracił, przemierzając świat w poszukiwaniu nowych tematów do swoich powieści. Narzekań cierpliwie wysłuchuje i rany mu opatruje oddana, choć niekochana żona, starając się obudzić w mężczyźnie chęć do walki z chorobą. Nie tylko dla kochających kino.