"Rock był jedną z ważniejszych dziedzin, które mnie ukształtowały, teraz stał się ważnym elementem mojego życia. Tym filmem chciałem oddać hołd ludziom, którzy wpłynęli na moje postrzeganie świata, a następnym pokoleniom przypomnieć, czym ta muzyka była kiedyś i czym, mamy nadzieję, może być w przyszłości" - komentuje Leszek Gnoiński, jeden z reżyserów obrazu.

Reklama

"Tamta rzeczywistość dodawała muzyce niesamowitej siły. Byłem zbyt młody, żeby zrozumieć treść wszystkich tekstów, ale te wszystkie moje muzyczne fascynacje z lat 80. mocno wpłynęły na to, co robię dzisiaj. A przecież warto opowiadać historie o tym, co dla nas ważne" - dodaje drugi reżyser, Wojciech Słota.

W czasach, gdy życie w Polsce kontrolował reżim, muzyka stała się fenomenem, zjawiskiem społecznym o kolosalnej sile rażenia, stała się przestrzenią ludzi wolnych. Polski rock od początku stał w kontrze do zastałej rzeczywistości obyczajowej, kulturowej i politycznej.

Piosenki kruszyły stereotypy i tworzyły więzi między ludźmi. Swoistą enklawą wolności stał się festiwal w Jarocinie, barwnie pokazany w filmie dzięki niepublikowanym dotąd materiałom archiwalnym.

p


O Polsce lat 80. i muzyce rockowej tamtych lat opowiedzą m.in.: Marek Niedźwiecki, Krzysztof Skiba, Jurek Owsiak, Kazik Staszewski (Kult), Muniek Staszczyk (T.Love), Kora Jackowska (Maanam) i Tomek Lipiński (Tilt i Brygada Kryzys).

Fragmenty wyprodukowanego przez Instytut Adama Mickiewicza obrazu jako pierwsi zobaczyli w zeszłym roku uczestnicy zorganizowanego w Stoczni Gdańskiej koncertu z okazji 20-lecia obchodów wyborów 4 czerwca 1989. Premiera całości odbyła się w lipcu 2009 r., podczas festiwalu Heineken Open'er.