W piętnastu kinach sieci Multikino i Silver Screen odbędą się pokazy odnowionego filmu Kawalerowicza. Na liście miast, w których będzie można obejrzeć ten rarytas na dużym ekranie, znalazły się: Warszawa, Szczecin, Wrocław, Bydgoszcz, Poznań, Gdańsk, Kraków, Elbląg, Gdynia, Koszalin, Łódź, Rybnik, Sopot, Włocławek oraz Zabrze.

Reklama

Efekty cyfrowej restauracji są spektakularne, co można było zaobserwować na przykładzie dwóch filmów poddanych temu pracochłonnemu i kosztownemu procesowi już wcześniej: jesienią do dystrybucji kinowej trafiły dwa obrazy: "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy oraz "Austeria" Jerzego Kawalerowicza. Z kolei zrekonstruowany "Pociąg" prezentowano podczas 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie został przyjęty entuzjastycznie.

Trudno się dziwić - jakość cyfrowej kopii umożliwia zupełnie nowy odbiór filmu, bardziej zgodny z intencjami twórców: po usunięciu zanieczyszczeń i uszkodzeń widać lepiej i więcej. A promienne spojrzenie Lucyny Winnickiej nabiera nowego blasku.

Na kinowe premiery czekają kolejne odnowione dzieła: "Sanatorium pod Klepsydrą" Wojciecha Jerzego Hasa oraz "Matka Joanna od Aniołów" Kawalerowicza. Będziemy mogli oglądać je już w lutym i marcu. Założeniem projektu jest także dystrybucja filmów w jakości HD, na nośnikach blu-ray oraz w cyfrowej telewizji. Czeka nas więc sporo seansów nowych wersji starych arcydzieł.

Szczegóły na www.kinorp.pl.