Jak informuje biuro prasowe Urzędu Miasta w Gdyni, autorami scenariusza, wiernie odtwarzającego tamte wydarzenia na podstawie losów gdyńskiego stoczniowca Brunona Drywy, który 17 grudnia zginął od strzału w plecy, a także na podstawie relacji i dokumentów, są dziennikarze Mirosław Piepka i Michał Pruski. Obaj jako kilkunastoletni chłopcy byli świadkami wydarzeń w Gdańsku i Gdyni.

Reklama

Film wyreżyseruje Antoni Krauze. Autorem zdjęć będzie Jacek Petrycki, a muzyki Michał Lorenc. W głównych rolach zagrają: Marta Bucka-Honzatko z Krakowa oraz aktorzy scen trójmiejskich - Marta Kalmus-Jankowska i Michał Kowalski. W rolach epizodycznych wystąpią Wojciech Pszoniak (jako Władysław Gomułka), Piotr Fronczewski (jako Zenon Kliszko), Krystyna Janda (jako anonimowa kobieta), Witold Dębicki (jako Mieczysław Moczar).

Premiera filmu planowana jest na jesień 2010 roku.

Jak informuje strona internetowa poświęcona produkcji, w halach gdyńskiego portu trwa budowa scenografii. Znajdzie się tam m.in. gabinet I sekretarza KC PZPR Władysława Gomółki. Wiele scen ma powstać w naturalnych plenerach, z udziałem wielu statystów, w niektórych ujęciach ma uczestniczyć ok. 2 tys. osób.

Według oficjalnych danych, w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby, a ponad 1160 zostało rannych. W Gdyni śmierć poniosło 18 osób.