Inne
Reklama

Tematyka tego filmu nie tylko przybliża Polakom historię naszego kraju, ale też ukazuje ją oczami bohaterów tamtych dni. I to bohaterów szczególnych, bo zakochanych, którym przyszło kochać w czasie, w jakim trudno sobie wyobrazić warunki do pielęgnowania uczucia – a co dopiero do formalizowania związków.

Reżyser Maciej Piwowarczuk przeprowadza widza przez genezę Powstania Warszawskiego, wyjaśnia tło historyczne, a następnie przedstawia sylwetki bohaterów. Film zawiera nie tylko ich wypowiedzi, ale wzbogacony został o unikatowe, nigdy nie prezentowane, archiwalia powstańcze. Specjalnie na potrzeby filmu wykonano również szereg animowanych elementów: map i ilustracji poglądowych przybliżających fakty historyczne z przebiegu Powstania Warszawskiego. Lata pracy i zebrany materiał pozwoliły reżyserowi na odsłonięcie kolejnych niezwykłych historii swoich rozmówców.

Wśród osób, których wspomnienia poznamy w filmie jest m.in. Jan Nowak Jeziorański, który opowiada o swoim ślubie zawartym w czasie Powstania z łączniczką AK Jadwigą Wolską „Gretą”.


Zdjęcia kręcone były od 2004 roku m.in. w Warszawie i Opolu. Część materiału nakręcona została także w USA, gdzie mieszkają dziś bohaterowie tego dokumentu.

W filmie wykorzystano materiały archiwalne pozyskane m.in. z archiwów Telewizji Polskiej Polskiego Radia oraz ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Archiwalne fragmenty to m.in. filmowe zapisy walk powstańczych.

Premierą filmu Fundacja „Filmowa Warszawa” zainaugurowała społeczno-edukacyjną akcję pod hasłem „Żywe kadry historii”. W ten sposób wpisała się w działania związane z ogłoszeniem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej roku szkolnego 2009/2010 Rokiem Historii Najnowszej.


pFilm premierowo zobaczyć będzie można w:

Warszawie – Kinoteka i kino Alchemia
Łodzi – kino Charlie
Katowicach – kino Światowid
Poznaniu – kino Rialto
Krakowie – kino Mikro
Wrocławiu – kino Warszawa
Nowym Sączu – kino SokółDokument trwa 50 minut.
Dystrybucja: Fundacja Filmowa Warszawa
Produkcja: Polska, 2009 r.
Reżyseria: Maciej Piwowarczuk
Głos lektora: Jerzy Zelnik