"Masz talent": Baśń o brzydkim kaczątku z faktorem X

X

Porażka w rodzaju talent show z rodzimej telewizji – właśnie to zwiastuje polski tytuł filmu Davida Frankela. Na szczęścia, kryją się pod nim rzeczy znacznie ciekawsze.

Chociaż "Masz talent" opiera się na zużytej przez kino formule spod znaku "dąż do spełnienia marzeń za wszelką cenę", film nie trzyma się ogranych standardów. Powiew świeżości da się wyczuć w obranej przez reżysera formie. Mimo że scenariusz jest inspirowany biografią Paula Pottsa, laureata pierwszej edycji programu "Mam talent" w Wielkiej Brytanii, za nic ma realizm. W tym wypadku nie jest to wada. Dzięki przerysowaniom twórcy udało się bowiem z powodzeniem pożenić dramat i komedię, dwa nieodłączne składniki ludzkiego losu.

Filmowego Paula (w przyjemnej interpretacji Jamesa Cordena, znanego z serialu "The Wrong Mans") najlepiej określa właśnie epitet "ludzki". To przeciętniak, który mierzyć się w życiu musi z szarą codziennością – nudną pracą i nieprzyjemnymi okolicznościami przyrody industrialnej Walii. W towarzystwie proletariackiej braci próżno mu szukać interlokutorów do rozmowy o jedynej pasji – operze, w której zresztą jako śpiewak chciałby zrobić karierę. Cóż – nie takie dziury obradzały już w talenty, dlaczego więc i Paul nie miałby dostać szansy, by stać się bożyszczem milionów?

Po bardzo udanym, podszytym melancholią "Wielkim roku" David Frankel kontynuuje opowiadanie o pasji jako jedynym i najważniejszym motorze napędowym człowieka. Reżyserowi nie udaje się uniknąć trywializacji: kiedy jego bohater w wyniku wypadku traci głos, automatycznie popada w depresję. Kiedy zaś może wydobyć z gardła ukochane dźwięki, zdobywa dziewczyńskie serca i zaskarbia sympatię lokalnej społeczności, dotąd traktującej go jako pokracznego grubaska. Miłość Pottsa do śpiewu jest w filmie tak wielka, że przyćmiewa uczucia, którymi darzy rodziców, a nawet żonę.

Jest więc "Masz talent" czymś więcej niźli tylko kolejną opowieścią o drodze do sukcesu. To lekkie, ledwie zarysowane, ale zastanawiające studium artysty, które odstaje od filmowych portretów przedstawicieli bohemy. Wywodzącemu się z nizin społecznych i obdarzonemu przeciętną urodą Pottsowi brakuje pewności siebie charakteryzującej utalentowanych burżujów. Jego talent uwięziony w robotniczym ciele nie jest w stanie łatwo się przebić, ale to nad jego wydobyciem pracuje niespełniony śpiewak. Mimo tego, że kibicujemy mu w tym przez cały seans, trudno uciec od wrażenia, że jego działanie jest niezwykle egoistyczne. To opera jest jego najwierniejszą kochanką, której poświęca wszystko, rzadko zważając na potrzeby otaczających go bliskich.

Chociaż więc Frankel nie pozwala sobie na lustrację złej strony swojego bohatera (wszak za cel postawił sobie film komercyjny, w dodatku oparty na losach prawdziwej postaci), przy odrobinie wyobraźni można wyobrazić sobie, jak Potts leczy kompleksy i przemienia się w męską wersję Mirandy Priestly, naczelnej "Vogue'a" z innego filmu reżysera – "Diabeł ubiera się u Prady". Wbrew pozorom to właśnie ta dwójka mogłaby się poklepać nawzajem po plecach i pogratulować. Oboje mają talent.

MASZ TALENT | Wielka Brytania, USA 2013 | reżyseria: David Frankel | dystrybucja: Forum Film | czas: 103 min

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes.
Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Udostępnij na Facebooku
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  Powered by ContentStream
  • ~cc
   2014-02-21 13:39
   Zawsze trzeba w siebie wierzyć, choćby inni w nas zwątpili :) bez tego nie ma sukcesu. Wiara w siebie to podstawa.
   Niestety ciężko samodzielnie wypracować w sobie silne poczucie własnej skuteczności, które jest fundamentem wiary w siebie - wynosi się je z domu..
  • ~Fela
   2014-02-21 13:39
   ja wierze w "szczęśliwe zbiegi okoliczności" i dlatego tym bardziej pójdę na ten film ;-)
  • ~katie
   2014-02-21 13:38
   Dzisiaj jest premiera, chyba warto obejrzeć ten film. Inspirująca historia
  • ~Ulka
   2014-02-21 13:53
   Scenariusze napisane przez życie są najpiękniejsze. Bardzo chciałabym obejrzeć, może zmotywuje mnie do działania i walki o swoje marzenia :)
  • ~Lilu
   2014-02-21 13:58
   Dobrze, że Frankel się za to zabrał. Po filmie "Diabeł ubiera się u Prady" i "Dwoje do poprawki" tym razem też spodziewam się czegoś dobrego i na wysokim poziomie.
  • ~Karo
   2014-02-21 18:15
   Zapowiada się świetna prawdziwa historia o spełnianiu marzeń i dążeniu do celu. We mnie filmowy Paul "od pierwszego wejrzenia" budzi pozytywne emocje. :)
  • ~lolsy
   2014-02-21 14:13
   zgadzam się z tym, że nie da się nic osiągnąć bez wiary w siebie i swoje możliwości
  • ~Krajanka
   2014-02-22 16:55
   Miałam okazję dzisiaj wybrać się na ten film i jestem bardzo miło zaskoczona :) Spodziewałam się średniej komedii a bawiłam się naprawdę mega dobrze więc z czystym sumieniem mogę wszystkim polecić ten film.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.