• Kadr z filmu "Honorowy obywatel"/Against Gravity
  1
  41
  "Honorowy obywatel" to nie tylko satyra na aroganckiego pisarza. To przede wszystkim obraz prowincjonalnej rzeczywistości zdominowanej przez nepotyzm i korupcję.
 • Janusz Gajos w filmie "Konwój". Premiera 13 stycznia 2017 roku.
  13
  48
  Jeden dzień z życia konwojentów oraz pracowników służby więziennej to Polska w pigułce. Prymitywne emocje ważniejsze są niż wymiar sprawiedliwości, a dobro i zło są pojęciami tak względnymi jak prawo i sprawiedliwość. Każdy rozumie je inaczej. Kręcony jakiś czas temu film w reżyserii Macieja Żaka miał być dobrym thrillerem, dramatem z elementami kina drogi. Dzięki zaskakującemu scenariuszowi i wyrazistym rolom m.in. Janusza Gajosa i Roberta Więckiewicza chcąc nie chcąc wbija się w krajobraz naszego kraju, w którym w imię zasad sięga się po noże i demoluje restauracje. 
 • Kadr z filmu "Głusza"; premiera kinowa w Polsce: 30 grudnia 2016
  2
  Skromna, skupiona na głównych bohaterkach "Głusza" to nie do końca udany film, ale w interesujący sposób wpisuje się w dzisiejszą debatę publiczną. Także w Polsce.
 • Film Michała Rosy "Szczęście świata" - premiera 23 grudnia 2016 roku
  1
  67
  Do pełnego szczęścia jednak trochę zabrakło, ale "Szczęście świata", najnowszy film Michała Rosy, daje wiele zmysłowej przyjemności.
 • Felicity Jones jako Jyn Erso w "Łotr 1. Gwiezdne Wojny - historie"
  10
  114
  Gareth Edwards, reżyser filmu "Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie" powtarzał, że nową część sagi można oglądać bez znajomości poprzednich części. To prawda - można. Ale zdecydowanie więcej emocji będą mieć fani, którzy mogą się momentami poczuć nawet wzruszeni. Po delikatnie mówiąc średnim "Przebudzeniu mocy" miłośnicy dostaną obraz, za jakim tęsknią od lat – spójny, klimatyczny, delikatnie grający na sentymencie. A Disney z kultową serią ucieka do przodu i daje nam, oglądającym, nową nadzieję, że "Gwiezdne wojny" nie zagubią się pomiędzy galaktykami.
 • "Nieznajoma dziewczyna". Produkcja francusko-belgijska w kinach od 9 grudnia. Reżyseria Jean-Pierre Dardenne oraz Luc Dardenne. W roli głównej Adèle Haenel
  40
  "Nieznajoma dziewczyna" to rzadki przykład filmu, który przynosi widzowi pocieszenie, a jednocześnie nie zamienia się w dobroduszny kicz
 • Kadr z filmu "Ikona"
  2
  8
  "Samotni ludzie, a wokół nich milczenie – i to jest ziemia!" – to zdanie z "Potulnej" Dostojewskiej dźwięczało mi w uszach podczas seansu "Ikony" Wojciecha Kasperskiego. Wracało jak wyrzut sumienia.
 • Iggy Pop
  39
  "To mój list miłosny do zespołu" – tak o swoim dokumencie "Gimme Danger" mówi reżyser Jim Jarmusch.
 • Film Clinta Eastwooda z Tomem Hanksem "Sully" od 2 grudnia 2016 w polskich kinach.
  2
  6
  Najnowszy film Clinta Eastwooda to pochwała zwyczajnego heroizmu. "Sully" wchodzi na ekrany polskich kin.
 • Kadr z filmu "Komunia"
  150
  Polskie kino dokumentem stoi, ale ten film udał się chyba szczególnie. "Komunia" to połączenie talentu, empatii i wyczucia, ale również bezbłędna robota filmowa.
 • "Egzamin" Cristiana Mungiu w kinach
  38
  Filmy Cristiana Mungiu to lekcje krytycznego patriotyzmu. Najnowszy "Egzamin" wchodzi właśnie na ekrany polskich kin.
 • Fragment plakatu do "Powidoków" Andrzeja Wajdy
  40
  49
  Nic nie rozsierdziło władzy komunistycznej bardziej, jak to, że Karol Wojtyła został papieżem. Nic tak nie uderzy w obecną władzę, jak Oscar dla "Powidoków". To oczywiście film o  wielkim artyście i Polaku – Władysławie Strzemińskim, z wybitną kreacją Bogusława Lindy. Ale i pośmiertny krzyk z ostrzeżeniem, do czego doprowadza narzucanie jednego sposobu myślenia, jednego spojrzenia na sztukę. Chciałbym się mylić, ale TVP pod obecnymi rządami "Powidoków" - podobnie jak i "Idy" - raczej nie pokaże.